Türkiye'de finansal fon akımları (1982-1993)
Financial flow of funds in Turkey
- Tez No: 63052
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAN ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
in ÖZET 1971'de Bretton Woods anlaşmasının koşullarının ortadan kalkmasından itibaren, mali piyasalar alanında serbestleşme politikaları iktisat politikalarının neredeyse amacı olmuştur. Gelişmekte olan ülkelerden bazıları ise 1960'larm ilk yansından itibaren dışa dönük sanayileşme politikalarını ve bunun doğal sonucu olarak da serbestleşme politikalarım uygulamaya başlamışlardır. Türkiye de dışa açık sanayileşme stratejisini uygulayanlar arasına 1980 yılında uygulamaya başladığı 24 Ocak Kararlarıyla birlikte katılmış, gerek yasal düzenlemeleriyle gerekse diğer rekabeti artırıcı uygulamalarıyla piyasa ekonomisini ve özellikle mali piyasalarda serbestleşmeyi sağlamaya çalışmıştır. Bu çalışmada mali sistem ve serbestleşme konusundaki kavramsal ve teorik açıklama ve tartışmaların ardından Fon Akımı Analizleri/Hesaplan ele alınmıştır. Fon Akımı Hesaplarıyla kanalıyla mali serbestleşme sonucu mali sistemin fon aktarımdaki rolü, başarısı ve sektörlerin reel faaliyetlerini hangi araçlarla nasıl finanse ettiklerini incelemeye çalışmıştır. Çalışmada mali sistemin 1982 ve sonrasında önceki döneme göre çok anlamlı değişiklikler göstermediği, serbestleşme ve piyasa ekonomisinin geliştirilmekIV istenmesinin amaçlarından biri olan kamunun ekonomideki (çalışmamız kapsamında mali piyasalardaki) payının azaltılmasının aksine mali sistem sayesinde yaratılan fonların çok önemli bir kısmının kamu yönetimi tarafından kullanıldığı, ekonominin finansmanında yurt dışı kaynakların çok önemli bir rol üstlendiği ve fiziksel varlıkların finansmanında da sırasıyla otofinansman, yurt dışı kaynaklar ve banka kredilerinin rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the breakdown of the Bretton-Woods system in 1971 liberalization policies have been placed almost at the core of economic policies. From the beginning of 1960s some of developing countries has started outward-oriented development strategy and as a consequences of outward-oriented strategy some liberalization steps has taken. Turkey, also, has taken part in this process by implementing the policies of the so called“January 24 th Decleration”of 1980, and by both regulatory and other measures for fostering competition, has tried to set a firm basis for a market economy and for liberalization in financial markets. Following a survey of theoritical and conceptual discussion on the financial system and liberalization, this study focuses on the Flow of Fund Analysis/Acounts, and tries to establish the financing pattern of the reel sector together with an analysis on the success of the financial system after liberalization, in the fund allocation mechanism. The study concludes that the financial system does not show significant changes in the periods before and after 1982. Also contrary to the aim of the redusing the share of public sector, it is seen that, most of the funds raised through financial markets have been utilized by the public sector in the period in question, and foreignVI funds have played a major role the economy. It is also concluded that retained earnings, foreign funds and bank credits had the first three major weights respectively in the financing of physical assets.