Ergenlerde anne baba tutumlarının duygusal zeka ve karar verme stilleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of parent attitudes on emotional intelligence anda decision- making styles in adolescents
  1. Tez No: 630544
  2. Yazar: ESRA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma; 14-18 yaş aralığındaki ergen olarak nitelendirilen lise öğrencilerinin sahip oldukları anne baba tutumlarının, ergen bireylerin duygusal zekâ ve karar verme stillerinin üzerindeki etkisini incelemeye yönelik yapılmış bir çalışmadır. Ayrıca, öğrencilerinin cinsiyet değişkeni açısından incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ilindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan lise öğrencileri oluşturmaktadır. Katılımcılar; sınıf düzeylerince belirlenen, 199'u kız öğrenci (%50.3) ve 197'si erkek öğrenci (%49.7) olmak üzere toplam 396 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Anne Baba Tutum Ölçeği, Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II ve Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği-Kısa Form aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde, Bağımsız Örneklem t Testi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ergen bireylerin duygusal zekâ puan ortalamalarının cinsiyete göre farklılaşmadığı; karar verme stillerinin alt boyutları; karar vermede öz saygı, dikkatli ve panik boyutlarının cinsiyete göre farklılaşmadığı, kaçıngan ve erteleyici boyutlarının cinsiyete göre farklılaştığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, karar verme stillerinin alt boyutları; karar vermede öz saygı, kaçıngan, panik ve erteleyici boyutlarının anne baba tutumlarına göre farklılaştığı; dikkatli boyutunun anne baba tutumlarına göre farklılaşmadığı, duygusal zekâ puanlarının da anne baba tutumlarına göre farklılaştığı saptanmıştır. Sonuçlar, ilgili literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a study to examine the parents behaviours, emotional intelligence and determinations' effect of the teenagers in the range of 14 to 18 years. Also it aims to examine the gender and ages of the students. The participants are the students who study at Public School in 2019-2020 Academic Year in Istanbul. Participants a total of 396, including 199 girls (%50,3) and 197 boys (%49,7). The datas were collected the through the agency of Information Form, Parental Attidue Scale, Melborn Evolution Scale I,II and Short Forms. Multiple Regression Analysis, Independent Sampling Tests were used in the analysis of data. At the end of the research the avarage of Emotional Intelligence of individuals don't differ by gender, Sub-dimensions of decision making styles. Attention and panic dimensions don't differ bu gender but Impressive Dimensions differ according to gender are determined. According to the findings the Sub-dimensions of decision making styles, Self-Esteem,Panic and Impressive dimensions in decision making differ according parental attidues, Emotional Intellugence Scores differ according family attidues were determined.The results are discussed in the light of the relevant literature and the importance is presented.