Türkiye'de SSK sağlık hizmetlerinde etkinlik
  1. Tez No: 63056
  2. Yazar: ÖZKAN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136147
Özet
SSK, ülkemiz nüfusunun 1/3 'ünden fazlasına sosyal sigorta ve sağlık hizmeti vermektedir. Bu anlamda en büyük sosyal güvenlik kuruluşumuzdur. İşkazaları ve meslek hastalıkları, hastalık, analık, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarını uygulamaktadır. Sağlık hizmetlerini ise büyük oranda kendi tesislerinde vermektedir. Verilen sağlık hizmetlerinde gözle görülür bir nicelik ve niteliksel erime sözkonusudur. Sigortalıların, sağlık sorunlarının çözümünde, ilk başvuracakları yerlerin birinci basamak sağlık birimleri olması gerekirken ( dispanserler ve sağlık istasyonları ) ; sevk zincirinin iyi işletilememesi gibi nedenlerle hastanelere yığılmalar olmaktadır. Buna bağlı olarakta poliklinik hizmetlerinin 2/3'si hastanelerde verilmekte ve sağlık insan gücünün de büyük bir bölümü buralarda istihdam edilmektedir. Sigortalılar, muayene kuyruklarından, ilgisizlikten, otelcilik hizmetlerinin yetersiz oluşundan şikayetçilerken; Kurum sağlık tesislerindeki sağlık personeli, çalışma koşullan ve özlük haklarındaki yetersizliklere rağmen özveriyle açıklanabilecek bir çalışma temposu içindedirler. Nitekim, SSK hastaneleri, hastane ve sağlık insan gücü göstergeleri açısından diğer kamu hastanelerinden ve bir bütün olarak özel hastanelerden daha verimlidir. Çalışmamızda bu sonuca ulaşılmıştır. Sonuçta, belki“doğru işin yapılıyor olması”anlamında değil, ama“işin doğru yapılması”anlamında SSK hastanelerinin verimli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social Insurance Institution ( SII ) provides more than 1/3 of the population of our nation with social insurance and health services. In this sense it is the greatest institution of Turkey in its field. Activities of SII consist of work injury, occupational disease, permanent disability, death, healt insurance, maternity insurance, disability, old age insurance and marriage grant. SII provides the health services to a large extent through its own facilities. In health services, there is a visible degradation in qualitative and quantitative terms. Though the first stage health units ( dispansaries and health stations ) must be so organized that they function as the first sought instutions by the insured for their healt problems. Because this first stage institutions of the SII are not able to serve the insured, so the result is that everbody runs to the SII hospitals. Consequently 2/3 of the polyclinical services are supplied the SII hospitals. The Insured complain about the never ending ques and indifferences of the healt services personnel in the SII hospitals and the inadequancy of the hotel services of hospitals. Against all this sort of shortcomings the SII hospitals have a higher productivity than the rest of the nations hospitals, allthough it doesn't mean that in SII hospitals the work carried out always in right ways.