İç borçlanma, enflasyonist etkisi ve Türkiye üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 63055
  2. Yazar: GÜLAY SAKALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, iç borçlanma, enflasyonist etkisi ve Türkiye'de iç borçlanma ile enflasyon arasında bir nedensellik ilişkisi olup olmadığım araştırmaktır. Bunun yanında Latin Amerika ülkelerinde 1980'li ve 1990'lı yıllarda yaşanan gelişmeler de incelenmiştir. Kamu gelirleri ile kamu giderleri arasındaki fark kamu açıklarını oluşturur. Devlet kamu açıklarım vergilendirme ile karşılayabilir. Devletin vergilendirmeden kaçınması halinde başvurabileceği üç yöntem bulunur. Bunlar; iç borçlanma, dış borçlanma ve para basmadır. îç borçlanma enflasyonist etkiler doğurabilecektir. İç borçlanmanın enflasyon üzerindeki etkisi temelde üç kritere göre gerçekleşir. Borç alman kaynağa göre enflasyon yaratılabileceği gibi, alman borcun kullanım yeri de enflasyonist bir eğilim yaratabilir. Ayrıca iç borçlanma psikolojik yolla ekonomik birimlerin davranışlarını değiştirerekte enflasyonist etki doğurabilir. Türkiye için 1986-95 yıllan arası aylık iç borç stoku ve toptan eşya fiyat endeksi verileri kullanılarak Granger Nedensellik Testi uygulandığında şu sonuçlar bulunmuştur. Türkiye'de iç borçlanma enflasyon yaratan bir etkendir. Ayrıca enflasyon da iç borçlanma gerekliliğini artıran bir etkendir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this work is to exanimate domestic borrowing and its inflationary effects. This thesis aims to find out whether there is a causal relationship between domestic borrowing and inflation in Turkey. In addition, it includes the economical progress which has taken place in 1980's and 1990's in Latin American Countries. The difference between government income and government expenditure is named as government deficit. Government can finance the deficit by taxation. There are three methods that government might use if it is to avoid taxation. These methods are domestic borrowing, external borrowing and monetization, in other words, printing money. Domestic borrowing might create inflation. The effect of domestic borrowing on inflation is principally based on three factors: The source of domestic borrowing, where the money is used and the psychological effect of domestic borrowing on consumer. In this work Granger Causality Test is used to examinate the relationship between domestic borrowing and inflation in Turkey. The result of the Granger Causality Test demonstrates that as the domestic borrowing creates inflation, inflation creates further borrowing, thus leading to a vicious circle.