Avrupa Para Birliği sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi ve Türkiye'nin uyumu
  1. Tez No: 63062
  2. Yazar: ORHAN TUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Ortak pazarın kurulması, üye devletlerin ekonomi politikalarının birbirlerine yakınlaştırılması, ekonomik faaliyetlerin uyumlu, devamlı ve dengeli bir şekilde geliştirilmesi, yaşam seviyesinin hızla yükseltilmesi amaçlarıyla kurulan Avrupa Birliği nihai hedefi olan“Siyasi Birlik'ten”önceki bir bütünleşme süreci olarak, mal ve faktör hareketlerine konulan bütün sınırlamaların kalkmış olmasının tam bir bütünleşme için yeterli olmadığı, para ve sermaye piyasalarını kontrol etmek mümkün olmadıkça reel anlamda bütünleşmeye gidilmesinin istenilen sonuca ulaşılmasını engellediği görüşü ile“ekonomik ve parasal birliği”gerçekleştirmeyi hedeflemiş ve bu yönde Maastircth Antlaşması ile gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Amacın“siyasi birlik”olduğu Maastricht Antlaşmasında da gözlenmekte olup bu amaç için ekonomik ve parasal birlik yolunda da başarı ile yol alınması ve üye devletler arasında malların, kişilerin, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımını sınırlayan engellerin tamamen kaldırılması öngörülmüştür. Çalışmamız Avrupa Birliği'nde parasal birlik oluşturulması ve bu alanda bütünleşmenin ön şartı olan sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi yönünde Avrupa Birliği'ndeki uygula ma ve Türkiye'nin uyumu konularını kapsayacak şekilde beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, para birliğinin tanımı ve tarihçesinden sonra, para birliklerinin teorik ve ekonomik analizi yapılmış, para sahalarının oluşturulmasının şartları, faydaları, ve maliyetleri irdelenmiş, para birliklerinde döviz kuru, para ve maliye politikalarının etkinlikleri analiz edilmiştir. Konu hakkında ekonometrik çalışma sonuçlarına yer verilmiştir. İkinci Bölümde, para birliği oluşturulması yönünde Avrupa Birliği'ndeki sistem ele alınmış, Avrupa Para Sisteminin kuruluşu, hedefleri yapısı ve işleyişi irdelenmiştir. Avrupa Birliğinde parasal birlik oluşturma yolundaki gelişmeler ve bu konuda hazırlanan plan ve raporlar ile Avrupa Birliğini Kuran Antlaşma'yı ortaya çıkartan Masstricht Antlaşması hükümleri analiz edilmiştir. Üçüncü Bölümde, sermaye hareketlerinin teorik ve ekonomik analizine yer verilmiş, bu kapsamda sermaye hareketleri teorisinin analizi yapılmış, sermaye kontrollerinin nedenleri, uygulanması ve etkinliği ile sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi irdelenmiştir. Avrupa Birliği'nde sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesindeki gelişmelere, bu konuda yürürlüğe konulan Direktiflerin irdelenmesine de Dördüncü Bölümde yer verilmiştir. Beşinci Bölümde ise, Türkiye'de sermaye hareketlerinin serbestleştrilmesinin tarihsel gelişimine, yürürlükteki kambiyo kontrol sistemine yer verilmiş, parasal birlik yönünden Avrupa Birliği'ne uyum değerlendirilmiş, 1995 yılı sonu itibariyle son durum hakkında karşılaştırılma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EUROPEAN MONETARY UNION LIBERALIZATION OF CAPITAL MOVEMENTS AND CONVERGENCE OF TURKEY TUR, Orhan Ph.D. in Economics Supervisor : Prof. Dr. Ertan OKTAY Ankara - 1997, 265 pages The European Union aims to realise the“Economic and Monetary Union”as an integration process before“Political Union”which is the final objective of the Union. The Economic and Monetary Union includes elements such as ensuring of coordination of economical policies and budget discipline, fixing the rate of exchange, a common monetary policy, introducing usage of a single currency, the European Monetary Institute, the European Central Bank and the European Central Banks System in addition to the free trade areas, Customs Union, development of a domestic market in which free circulation of goods, services, persons and capital is ensured. The removal of full limitation on the movements of goods and factors is not considered to be sufficient for a complete integration and the integration in the real sense prevents to reach the desired results unless it is possible to take monetary and capital markets under control. To avert monetary developments causing source and income transfers result in great problems and the events to which the monetary and capital markets are subjed to makes it necessary to re-set the balances by dominating the developments in the real sector. For this reason, the monetary integration is considered as important as the real integration due to recognised influence of the European Monetary System on the last period developments following application of Bretton Woods System, and its authority on the future of European Monetary Union, In order to establish Economic and Monetary Union, because of intensive international competition in the field of financial services, the European Union has identified a strategy which aims to organise its own financial markets on the compatible level in the world scale and the Union has aimed to realise a unique banking market in which the banks are allowed to open branches and provide services everywhere in the Union, a unique insurance market in which the insurance services can be bought under the most competitive conditions and which comprises the Union entirely, and a monetary and capital market with a capacity meeting the financial requirements of the Industry and capable to attract investors all over the world.The realisation of Economic and Monetary Union especially requires the liberalisation of capital movements, in line with this, all of the limitations on the capital movements should be removed in order to increase the productive incomes in the international economy by ensuring specialisation in the production of financial services, to increase financial productivity by providing a high competition in local financial systems by means of importation unproductive financial products, to provide optimum distribution of the savings, to distribute the financial risks by giving the settled persons permission to keep international financial means, to naturalise the effects of the sudden shocks that may occur in the country and to provide the convertibility of the national currency. The development of a common approach of economic policies among the member states, provision of an increased level of monetary stability and the development of European Monetary System are dependent on the liberalisation of the capital movements. The European Union has intended to realise the“Economic and Monetary Union”as an integration process before the“Political Union”which is the concluding objective of the Union by considering the fact that the removal of all limitations on the movements of goods and factor is not sufficient for a complete integration and that integration in the real sense obstructs the desired result unless it is possible to take monetary and capital markets under control, and therefore the required statutory arrangements in this respect have been done by the Maastricht Agreement. Holding the same purpose of reaching the“Political Union”, Maastricht Agreement also anticipated to proceed further to reach Economic and Monetary Union and to remove the obstacles limiting the free movement of goods, persons, services and the capital among the member countries. Our Study consists of five parts including the application in the European Union and the adaptation of Turkey through the formation of monetary union in the European Union and the liberalisation of capital movement being the first condition in this field. In the first part, following the definition and history of the monetary union, theoretical and economic analysis of the monetary unions are presented together with an examination of the conditions, advantages and the cost of the formation of monetary regions and an analysis on the effectiveness of the rate of exchange, money and financial policies on the monetary unions. The results of the econometric study related the subject are also included. In the second part, the system in the European Union is studied from the standpoint of the monetary union, and the formation, objectives, structure and the management of the monetary union are discussed. The developments in the formation of the monetary union in the European Union, the plans and the reports prepared on this subject in addition to the provisions of the Maastricht Agreement that created the agreement which have formed the European Union are covered. In the third part, the theoretical and economical analysis of the capital movements are included, the theory of the capital movements has been analysed with reference to this context,and the reasons, practices and the effectiveness of the capital controls as well as the liberalisation of capital movement have been discussed. The developments in the liberalisation of capital movements in the European Union and the discussion of the directives relating this subject that have been brought into force are included in the fourth part. In the fifth part, the historical development of capital movement liberalisation in Turkey, the exchange controlling system in force are studied, and the adaptation to the European Union has been evaluated in terms of Monetary Union and a comparison about the final case has been done regarding the end of the year 1 995 is presented.