Gümrük Birliği'nin küçük ve orta ölçekli işletmelere olası etkileri
  1. Tez No: 63061
  2. Yazar: SEVİM ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin Avrupa Birliğine uyum sürecinde karşılaşabilecekleri sorunların incelendiği çalışmamızda, başlangıçda küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye'de ve yabancı ülkelerdeki tanımı ve bu işletmelerin nitelikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra küçük ve orta ölçekli işletmelerin Avrupa Tek Pazarına uyumu çerçevesinde Avrupa Birliğinde bu işletmelere yönelik politikalara değinilmiştir. Ülkemizde üretime ve istihdama katkıları çok büyük olan bu işletmelerin Avrupa Birliğine uyum sürecindeki sorunları finansman, pazarlama, eğitim, teknoloji ve işyeri başlığı altında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu işletmelerin rekabet düzeyi yüksek verimli işletmeler haline gelebilmeleri için başlatılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın son bölümünü ise imalat sanayinden seçtiğimiz küçük ölçekli bir işletme üzerine yaptığımız monografi çalışması oluşturmaktadır. Monografi çalışması ile ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin nitelikleri ve sorardan daha yakından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the beginning of our study, in which the problems to be faced by small and middle-scale enterprises in our country within the progress of adaptation to European Union are examined, the definitions and qualifications of these kind of enterprises in Turkey and other countries are brought out. Secondly, the policies within of adaptation of small and middle-scale enterprises to European Single Market. The problems öf these kind of enterprises which have a great contribution to production and employment in Turkey, within the progress of adaptation to European Union are examined under five titles: finansing, education, technology, marketing and work-place. Initiations that have been started to have these enterprises become more competitive and more productive are explained. The last part of study is about an enterprise which was chose from manifacturing industry as an example. Thanks to this examplary study in this part, qualification and problems of small and middle-scale enterprises are examined more clearly.