Üçgensel bölgede iki değişkenli bernstein-kantorovich operatörü ile yaklaşım
Approximation by bivariate bernstein-kantorovich operators on the triangular domain
  1. Tez No: 630655
  2. Yazar: REŞAT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İZGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, üçgensel bir bölge üzerinde iki değişkenli Bernstein-Kantorovich tipindeki operatörü tanımlayarak bu operatörün yaklaşım hızını, kısmi ve tam süreklilik modüllerini kullanarak hesapladık. Daha sonra, bu operatör için Voronovskaja tip asimtotik yaklaşımını elde ettik. Ardından, bu operatör için lokal yaklaşım özelliklerini ve Lipschitz sınıfından olan fonksiyonlar içinde yaklaşımını inceledik. Ayrıca, üçgensel bölge üzerinde tanımlamış olduğumuz Bernstein-Kantorovich tipindeki operatör için GBS tip operatörü tanımladık ve bu operatörün bazı yaklaşım özelliklerini araştırdık. Son olarak, yukarıda bahsedilen operatörlerin bazı fonksiyonlara yaklaşım hızları grafiklerle karşılaştırılmış ve bu yaklaşımın hata tahminleri nümerik tablolar ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by defining the bivariate Bernstein-Kantorovich type operator on a triangular domain, we calculated the rate of convergence of this operator by using of the partial and complete modulus of continuity. Then, we obtained the Voronovskaja type asymptotic approximation for this operator. Next, for this operator we examined the local approximation properties and the approximation for functions on the Lipschitz class. Additionally, we have defined the GBS type operator of bivariate Bernstein-Kantorovich type operator on the triangular domain and investigated some approximation properties of this operator. Finally, the rate of convergence of the above mentioned operators to some functions are compared with the graphics and the error estimates of this approximation are given by numerical tables.