İktisat-çevre ilişkileri ve Türkiye'nin çevre sorunları
Relationship of economics and the environment & the environmental issues of Turkey
- Tez No: 63065
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAN ERONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, iktisat ve çevre arasında özellikle 20. Yüzyılın ikinci yansından bu yana giderek güçlenen ilişki, çeşitli yönleriyle ele alındıktan sonra, çevre sorunsalının Dünya ve Türkiye'deki gelişimi ve Türkiye'nin temel çevre sorunları incelenmekte, bu sorunların nedenleri ayrıntılı olarak irdelenerek uygulanabilir çözüm Önerileri getirilmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde çevrenin geniş anlamıyla tanımı yapıldıktan sonra, iktisatçıların çevreye bakış açılarının tarihi gelişimi kısaca ele alınmıştır. İkinci bölüm, çevre-kalkınma ilişkilerinin Dünyada gösterdiği gelişimin incelenmesine ayrılmış, bölümün sonunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle, uluslararası fınans ve kalkınma kurumlarının konuya bakış açılarının bir değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, çevre-kalkınma ilişkilerinin Türkiye'deki gelişimi. Devletin uzun vadeli politika belgeleri olan Beş Yıllık Kalkınma Planlan dönemleri itibariyle ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin temel çevre sorunlan olan hava, su ve toprak kirliliği ile ormansızlaşma ve erozyon sorunlanyla katı atıklann uzaklaştınlması konulan aynntılı olarak incelenmiş, bu sorunlann çözümü yönünde gerekli somut politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis work, the relationships between the economics and the environment, which have been reinforced especially within the second half of the Twentieth Century, have been discussed in their various aspects. After this discussion, the development of the environment issue within the World and in Turkey have been given, and finally the main environmental challenges of Turkey have have been examined thoroughly, and applicable solutions are formulated for them. Within the first chapter of the thesis, the environment has been defined in its broader sense, and the historical development of the economists' viewpoint of the environment has been briefly discussed. The second chapter has been devoted to the development of the environment- development relationships within the World. At the end of the chapter, the viewpoints of the developed and the developing countries have been examined along with those of the international development and lending organizations. In the third chapter, the development of the environment-development relationships in Turkey has been examined in accordance with the Five- Year Development Plan Periods. Finally, the fourth chapter of the thesis has been devoted to the in-depth examination of the most critical environmental issues of Turkey, namely the air, water and soil pollution, together with the deforestation and soil erosion problems. Concrete and applicable policies and measures have been formulated for these issues.