Gelişmiş ekonomilerde uzun dalgalar 1850-1990
  1. Tez No: 63067
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN TÜRKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Burada sunulan tez çalışması 1850-1990 döneminde gelişmiş sanayi ekonomilerindeki uzun dalgalarla ilgilidir. Çalışma beş bölüm halinde hazırlanmıştır. Giriş Bölümü bir miktar geniş tutularak iktisadi düşünce ekollerinin iktisadi denge ve kriz hakındaki temel teorilerin anlatıldığı kısmı oluşturmuştur. İkinci bölümde önemli uzun dalga teorileri anlatılmıştır. Üçüncü bölüm tezin hipotezlerinin oluşturulmaya çalışıldığı bölümdür. Çalışmanın üç hipotezi şu şekilde özetlenebilir: İlki, uzun dalgalar temel olarak ekonomideki kurumsal ve teknolojik yapıların değişmesinden kaynaklandığı; ikincisi uzun dalgaların giderek daralan bir periyodik yapıya sahip olduğu; buna göre piyasa ekonomileri giderek daha sık aralıklarla ancak daha yumuşak krizlere girecekleridir; ve sonuncusu ABD haricinde, farklı ülkelere ait büyüme dalgalan arasında 1950'li yıllardan itibaren giderek daha mükemmel bir eşanlılık ve yakmsma izleneceğidir. Bu bölümde önce uzun dalga analizinde yapısal perspektifin gerekliliği tartışılmış daha sonra iktisadi uzun dalgaların kurumsal yapılarla tekno-ekonomik yapılar arasındaki örtüşme ve örtüşmeme süreci ile ilişkilendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, teknolojide ve teknoloji ile bağlantılı olarak dünya ekonomisinde teknolojide ve ekonomide liderlik deneyinden geçmiş ülkelerin kurumsal yapıları ve bu ülkeler hakim olan tekno-ekonomik yapıların örtüşme ve örtüşmeme süreçleri anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise tezde ileri sürülen hipotezler veriler nezdinde gözden geçirilmiş ve tezin kısa bir özetini de içeren sonuç yazısı ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis study is concerning with the economic long waves of the developed economies during 1850-1990. The study grounds on five chapters. Postulates of main economic thoughts on equilibrium and crisis are described in the first chapter. The second chapter consists of the masters' theories on long wave. The third chapter is the core one which hypothesises are tried to be established. The study contains three hypothesises: First, spring of the long wave is the changes in the institutional and technological spheres; second, the long wave morphology gradually changes implying that the maket economics are faced with crisis much frequently but smoothly; and finally there would be a much betler convergence and simultaneousness in the long wave movements among thedcvelopcd economies except the USA. This chapter also contains our arguments on the necessity of a structural view, and the logical links between the process of match and mismatch among institutional and technological structures. The experiences of economies which currently, as well as previously, dominated the world economics are described in the fourth chapter. Finally, the fifth chapter is the analytical one which try to support the main body of the thesis.