Akademik personelin duygusal iştah durumu, yeme tutumu ve fiziksel aktivite parametrelerinin antropometrik ölçümlere etkisi
Effects of academic staff emotional employment status,eating attitude and physical activity parameters onantropometric measurement
- Tez No: 630674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma; İstanbul ili sınırlarında hizmet veren Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki akademik personele Yeme Tutum Testi (YTT-40), Duygusal İştah Anketi (DİA) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) uygulanarak akademik personelin duygusal iştah durumu, yeme tutumu ve fiziksel aktivite düzeylerinin antropometrik ölçümlere etkisini değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Bu çalışma Şubat 2019- Mart 2020 tarihleri arasında, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 79 erkek 141 kadın olmak üzere toplamda 220 akademik personel ile gerçekleşmiştir. Çalışma verileri yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak araştırmacı tarafından uygulanan bir anket formu ile elde edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere uygulanan anketlerde; demografik bilgiler, IPAQ, YTT-40 ve DİA bulunmaktadır. Ayrıca bireylerin antropometrik ölçümlerden VKİ ve bel çevresi ölçümleri de alınmıştır. Araştırmamızda erkek ve kadın katılımcıların vücut kütle indeksi (VKİ) ortalaması sırayla 25,63±2,67kg/m2 ve 22,37±3,08kg/m2'dir. Erkek ve kadın katılımcıların bel çevresi ortalaması sırayla 93,71±8,09cm ve 74,63±9,62cm'dir. IPAQ sonuçlarına göre erkek katılımcıların yüzde 32,9'u inaktif, yüzde 44,3'ü minimal aktif ve yüzde 22,8'i ise çok aktiftir. Kadın katılımcıların yüzde 31,9'u inaktif, yüzde 39,7'si minimal aktif ve yüzde 28,4'ü ise çok aktiftir. DİA sonuçlarına göre ise erkek katılımcıların Olumsuz Duygu ve Durum ortalaması 52,68±15,67'dir. Kadın katılımcıların Olumsuz Duygu ve Durum değeri ortalaması 52,80±16,67'dir. Son olarak, erkek ve kadın katılımcıların YTT skoru ortalaması sırayla 11,43±6,12 ve 17,62±7,91'dir. Çalışmamızın sonuçlarına göre; erkek ve kadın katılımcıların DİA ile VKİ grupları arasında anlamlı farklılık vardır. Kadın katılımcılar için YTT skoru ile olumlu duygu durum değişkeni arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki mevcuttur. Ayrıca YTT ile olumsuz durum arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki vardır. Erkek ve kadın katılımcılar için fiziksel aktivite ile VKİ grupları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Kadın ve erkek katılımcılar için VKİ ve bel çevresi arasında pozitif yönlü anlamlı farklılık elde edilmiştir. Sonuç olarak; akademik personelin duygusal iştah durumu, yeme tutumu ve fiziksel aktivite düzeylerinin antropometrik ölçümlere etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; The relationship between academic staff's emotional appetite status, eating attitude and physical activity levels with anthropometric measurements by applying Eating Attitude Test (EAT-40), Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ) and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) to the academic staff at Bahçeşehir University serving in the borders of Istanbul. It was planned and executed in order to be evaluated in terms of. This study took place between February 2019 -March 2020, with a total of 220 academic staff, including 79 males and 141 females, who voluntarily agreed to participate in the research. The study data were obtained through a questionnaire applied by the researcher using face to face interview technique. In the surveys applied to the individuals participating in the study; demographic information, IPAQ, EAT-40 and EMAQ. In addition, BMI and waist circumference measurements of individuals were taken from anthropometric measurements. In our study, the average body mass index (BMI) of male participants is 25.63±2.67kg / m2. The average BMI of female participants is 22.37±3.08kg / m2. The average waist circumference of male participants is 93.71 ± 8.09cm. The average waist circumference of female participants is 74.63±9.62 cm. According to the IPAQ results, 32.9 percent of male participants are inactive, 44.3 percent are minimally active and 22.8 percent are very active. 31.9 percent of female participants are inactive, 39.7 percent are minimally active and 28.4 percent are very active. According to EMAQ results, the average of Negative Emotion and Situation of male participants is 52.68±15.67. The average of Negative Emotion and Condition value of female participants is 52.80±16.67. Finally, the average of EAT40 score of male participants is 11.43±6.12. The average EAT-40 score of the female participants was determined to be 17.62±7.91. According to the results of our study; There is a significant difference between male and female participants between the EMAQ and BMI groups. For female participants, there is a negative relationship between EAT score and positive mood variable. In addition, there is a positive positive relationship between EAT and negative status. There was a significant positive difference between BMI and waist circumference for male and female participants. As a result; Emotional appetite, eating attitude and physical activity levels of academic staff have an effect on anthropometric measurements.