Yarışabilir piyasalar teorisi ve uluslararası havayolu taşımacılığına bir uygulama
- Tez No: 63070
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
öz Rekabetle ilgili ilk teorik düşünceler klasik iktisatla başlar. Klasik ekoldeki rekabet anlayışı, bireysel özgürlüğe dayanır. Klasiklerdeki rekabet anlayışının bu dinamik yapısı neo-klasik iktisatta yerini, tam rekabetle tanımlanan statik bir çözümlemeye bırakmıştır. Neo-klasik iktisatta tanımlanan diğer piyasa tipleri tam rekabet varsayımlarından bazılarının terk edilmesi ile oluşturulmuştur. Tanımlanan her piyasa tipi piyasa içinde faaliyette olan firmalar arasında rekabeti analiz edip çözümlemelere gitmektedir. Bununla beraber piyasa dışından gelen baskılar neticesi firmaların bir rekabetle karşılaşacağı fikri ilk defa oligopol teorileri ile ele alınmaya başlanmıştır. Ancak Bain' in ifadesiyle bu tip piyasalardaki giriş tehditleri ya zımni olarak alınmakta yada hiç ele alınmamaktadır. Geleneksel teori böylece sadece fiili girişi almış ve bunu uzun dönemli bir olgu olarak kabul etmiştir. Bu anlamda potansiyel girenler ile onun etkileri geleneksel teoride hiç ele alınmamıştır. Bir piyasaya girişin rekabet sürecindeki önemini analiz eden yarışılabilir piyasalar teorisi, bir yada çok az firmanın olduğu bir endüstrinin piyasa dışındaki diğer firmalar tarafından bir giriş tehdidi olduğu durumda çok rekabetçi olacağını ifade etmektedir. Bu açıdan potansiyel giriş tehditlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Yarışılabilir piyasalar teorisi böyle bir potansiyel rekabet ile piyasada etkin çalışma koşullarının ortaya çıkacağını kabul etmektedir. Tezde böyle bir teorinin pratik hayatta geçerli olup olmayacağı uluslararası havayolu endüstrisinin bazı hatları ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT First theoritical concept begin with classical economy on competition. And this concept depends upon individual freedom. This dynamic structure of competition concept in classies has left its position to one static solution which could be named as perfect competition in neo-classical economy. The other types of market mentioned in neo-classic economy have been shaped after giving up of some perfect competition theory. Every type of market, has trying to find up new solution by analysing the type of competition among themselves. Nevertheles, due to the some pressures coming from the outside of the markets, the concept that the firms subject to some competition has been first considered through oligopoly theories in economy. As to the opinion of Mr. Bain, entry threats for there types of markets have being considered indirectly while never being handled. Thus, traditional theory has handled actual enrty accepting this process as a long-term behaviour. In this meaning potential entries and its effects have not been handled in traditional theory. Contestable markets theory analysing the importance of competition period of the entry to a market, has shown that the entry threat in a type of industry mostly depends upon the other competitive conditions provaking each-other as far as the number of the firms and their field and number productions are concerned. These factors lead us to realise the importance of potential entry threat. The importance of potential entry threats is arising from the points of view mentioned above. The contestable markets theory through such a potential competition has accepted that the efficient business conditions could easily create very profitable and competition enviroment in economy. The market types and the other variations carry monopolistic and oligopolistic characters. The main instrument is competition by getting efficiency in markets. From this point of view, the opening of markets to competition has gained importance for a long-term. This also will provide efficiency by using competition methods. Nevertheles, I must put a special emphasis on the studies and deregulation may not always gives expected results in competition. Finally, in my thesis,I tried to study on some aspects and routes an international aviation industry, as an interesting example, in order to reach a conclusion as to whether such a theory would be effective and applicable in practice from economical and contestable markets points of views.