Kamu iç borçlanması ve iç borç yönetimi
- Tez No: 63069
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Türkiye'de kamu iç borçlanmasına Cumhuriyet döneminde 1933 yılında başlanıp, daha sonraki yıllarda birkaç kez denenmiş olmakla beraber 1980'lere kadar fazla ilgi görmemiştir. Bu yıllarda başlayıp günümüzde önemli oranlara ulaşan iç borç göstergeleri ile iç borçlanma, ekonomistleri oldukça meşgul eden bir konu haline gelmiştir. İç borçlanma ile ilgili bazı göstergeler gelişmiş ülkelerden daha düşük seviyelerde ise de ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri diğerlerine göre daha fazla olmaktadır. Bunun nedenleri olarak ise vadelerin kısalığının yanısıra reel olarak daha yüksek faiz ödenmesi, olabilir. Bir başka önemli neden ise bankalardır. Çünkü Türkiye'deki içborçlanmanın kaynağı daha ziyade bankalar olmaktadır. Gerek iç borç enstrüman çeşitliliğinin daha az olması ve gerekse iç borç kaynağı olarak farklı kesimler yerine ağırlıklı olarak banka sektöründen yararlanılması iç borçlanma sorununu derinleştirmiştir. Devlet, fon piyasasına yoğun talep eden olarak girmekte bu, piyasa faiz oranlarını belirleyen önemli bir etken olmaktadır. Bankaların asli görevi olan topladıkları mevduatları yatırımcılara vererek ekonomik gelişmeye katkıda bulunmaları yerine bu mevduatları DİBS alarak devlet kesimine aktarmaları, yani tasarrufların yatırımlara dönüşmesine aracılık etmemeleri, ayrıca devletin de bu konuda yasal düzenlemelerde bulunmaması, sorunu daha da derinleştiren bir özellik olarak göze çarpmaktadır.Bütün bunların altında, devletin giderek artan bütçe açığı sorunu yatmaktadır. Konsolide bütçe, KİT'ler, mahalli idareler, döner sermaye kuruluşları ve kamu fonlarından oluşan kamu kesimi, bu bileşenlerin açıklarının toplamından oluşan KKBG ülkemizde gelişmiş ülkelere nazaran hala ciddi bir sorun olarak kalmakta ve bu da içborçlanma ve türev sorunlarının temel kaynağı olmaya devam etmektedir. AB ülkelerinde KKBG oranına ciddi sınırlamalar getirilirken Türkiye'de bu konuda hala bir adım atılamaması iç borç konusunun daha uzun yıllar bir sorun olarak kalacağı izlenimini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The beginning of the domestic public borrowing in Turkey date back to 1 933. The following years have been tried many times but these were not important until 1980's. Domestic public borrowing which begin in 1980's and reached to the big amount, have become very popular subject for economists. Although some indicator about domestic public borrowing are less than the developed countries, as far as its negative effects concerned, more than the others. Because, domestic public borrowing's real interest rate not only higher but also in shorter-term maturity. Another important reason is banks. Because the main source for domestic public borrowing is banking system. Furthermore, domestic public manager has not much borrowing instrument like the others. Public sector joins to the monetary market as a big agent. As a result, interest rate of domestic public debt is important criteria for interest rate in monetary marketing. The main role of bank is to lend the credit for investors, as a consequence to help to improve economic development. On the contrary, the banks specially buy treasury bond due to higher real profit. The main reason lies under domestic public borrowing is rapidly increasing budget deficit. Public Sector Borrowing Requirement is still enormous problem in Turkey and PSBR rate is higher than developed countries. In European Countries there is serious limit on PSBR and outstanding public debt rates. But inTurkey there is not any legal organization. So, PSBR is continuing to become main source of internal debting and it's problem.