Terörizmin turizmin gelişimi üzerindeki etkisi: Sahra Altı Afrika ülkeleri örneği
The effect of terrorism on tourism development: Evidence from Sub-Saharan African countries
  1. Tez No: 630723
  2. Yazar: TUĞBA BETÜL ÖZAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Turizm, küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte ülkeler açısından önemli bir gelir kaynağı ve ihracat kalemi haline gelmiştir. Turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte çok sayıda araştırmacı sektörün sosyokültürel, ekonomik ve çevresel etkileri üzerine çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmada ikinci nesil eş bütünleşme testi ile nedensellik testi kullanılarak 2002-2016 döneminde Sahra Altı Afrika ülkelerinde terörizm ile ticari serbestleşmenin turizmin gelişimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda, kısa dönemde terörizm, ticari serbestleşme ve turizmin gelişim arasında anlamlı bir nedensellik ilişkisi tespit edilmemiştir. Uzun dönemde ise terörizm ve ticari serbestleşmenin turizm üzerindeki etkisi ülkeler arasında farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism has become an important source of income and export item together with the acceleration of globalization for countries. Extensive researchers have conducted studies on the sociocultural, economic, and environmental impacts of the sector with the development of the tourism sector. In this study, the effects of terrorism and trade liberalization on tourism development in Sub-Saharan African countries for the period of 2002-2016 was investigated by using second-generation cointegration and causality tests. As a result of the study, there is no significant causal relationship was detected among terrorism, trade liberalization, and tourism development in the short term. In the long term, the impact of terrorism and trade liberalization on tourism differs among the countries.