Duchenne Musküler Distrofi'li çocuklarda merdiven çıkma aktivitesinde kas aktivasyonunun değerlendirilmesi
The Evaluation of Muscle Activation during stair climbing activity in children with duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 630736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Duchenne Musküler Distrofi'li (DMD) çocuklarda merdiven çıkma aktivitesindeki kas aktivasyonlarını incelemek ve bu aktivasyonları farklı fonksiyonel seviyedeki DMD'li çocuklar arasında ve sağlıklı çocuklar ile karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 5-12 arasında ve fonksiyonel seviyeleri Brooke Alt Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması'na (BAEFS) göre 1-3 arasında olan, DMD tanısı almış 21 çocuk ve demografik özellikleri benzer 11 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çocukların demografik bilgileri kaydedildikten sonra merdiven çıkma aktivitesindeki kas aktivasyonları yüzeyel EMG ile değerlendirildi. Tüm çocukların alt ekstremite ve gövde kas kuvvet ölçümleri, fiziksel performansa ait 4 basamaklı merdiven çıkma/inme süreleri, 6 dakika yürüme mesafeleri kaydedildi. Ek olarak DMD'li çocuklarda alt ekstremite eklem hareket açıklığı, antropometrik ölçümleri, kas kısalıkları ve fiziksel performans değerlendirme sonuçları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the muscle activations in the stair climbing activity in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) and to compare these activations between children with DMD with different functional levels and healthy children. The study included 21 children aged 5-12 years and functional levels between 1-3 years according to the Brooke Lower Extremity Functional Classification (BLEFC), and 11 healthy children with similar demographic characteristics. After the demographic data of the children were recorded, muscle activations in the stair climbing activity were evaluated by surface electromyography. Lower extremity and trunk muscle strength measurements, 4-step stair climbing up/down times and 6 minutes walking distances of all children were recorded. In addition, evaluation results of lower extremity joint range of motion, anthropometric measurements, muscle shortness and physical performance were recorded in children with DMD.