Sanayi işletmelerinin yakın dönem finansal stratejileri
  1. Tez No: 63074
  2. Yazar: U. OĞUZ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN TÜRKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada ekonominin reel kesimini oluşturan sanayi işletmelerinin, yaşanmakta olan liberalizasyon sürecinden nasıl etkilendiği ve bu süreç içerisinde kaynak elde etme, kaynak kullanma ve kaynaklarım korumada izledikleri stratejilerdeki değişiklikler analiz edilmeye çalışılmıştır. Liberalizasyon sürecinin teorik temelleri ve ülke ekonomilerine yansımalarına yer verilmiştir. Bu kapsamda 1980'lerden itibaren ülkemizde yaşama geçirilmeye çalışılan liberalizasyon politikaları çerçevesinde Türkiye Ekonomisi'nin bir değerlendirilmesi yapılmıştır. 1990'ların gelişmiş piyasa ekonomilerinde firmaların, bilgi edinme teknolojisinde, organizasyon yapılarında ve bunlara bağlı olarak aldıkları finansman kararlarında önemli değişmeler ve gelişmeler yaşanmıştır. Çalışmada bu değişim ve gelişmelere yer verilmiştir. Sanayi kesiminin ekonomi içindeki ağırlığı ve finansman eğilimleri, daha önce uygulanmış anket kapsamında değerlendirilmiştir. Sanayi işletmelerinin mali tablolarından elde edilen veriler ile yatırım ve finansman kararlarının ekonometrik analizi yapılmıştır. Analiz, 1994 yılı ekonomik krizi öncesi ve sonrası olmak üzere iki dönem için ayrı ayrı yapılmış ve dönemler arasında yatırım ve finansman kararlarındaki değişimler saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the changes in the strategies of manufacturing firms in terms of their uses and raising funds and the responses they have given to the liberalization policies implemented in Turkey have been tried to be analyzed. The study starts with a brief exposition of the underlying theoretical framework of liberalization policies and the observed impacts on the world economy. Within the framework of liberalization policies implemented since the 1980's, an evaluation of the Turkish economy is made. In developed market ecenomies of the 1990's. due to the developments in the information technology and the organizational structure of the firms, the financial decision making process has also experienced considerable changes. The weight of the manufacturing sector in the economy and the financial decisions of the firms have been evaluated on the basis of the results obtained in a previously conducted survey. An econometric analysis of investment and financing decisions of firms is made using panel data of 91 firms' balance sheet and income statements. In the analysis, the change in the decision making process and the resulting strategies is also tried to be analyzed between the periods before and after the 1994 crisis.