Finansal piyasaların entegrasyonu kapsamında Türk bankacılık sektörünün Avrupa Birliği bankacılık sektörüne uyumu
- Tez No: 63075
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; finansal entegrasyon kapsamında AB Bankacılık Sektörü'nün bugün ulaşmış olduğu bütünleşme aşaması karşısında Türk Bankacılık Sektörü'nün konumu ve uyumlaşma sürecinde ortaya çıkan sorunlarını belirleyerek alınması gereken önlemleri ortaya koymaktır. Çalışma, konu ile ilgili yayınların taranması ve istatistiki ve finansal verilerin analiz edilmesi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde öncelikle entegrasyonun kuramsal çerçevesi çizilmiş; ekonomik entegrasyonun aşamaları, finansal entegrasyonun Dünya ve Avrupa' daki gelişimi ve Avrupa'da gerçekleştirilmeye" çalışılan finansal bütünleşmenin engelleri incelenmiştir. İkinci bölümde, ekonomik entegrasyonun son aşaması olan ve finansal entegrasyonu da içeren ekonomik ve parasal birlik incelenmiş, Avrupa'nın Ekonomik ve Parasal Birlik deneyimi tarihsel gelişimi içinde ele alınmıştır. Bu bölümün ilerleyen kısımlarında Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği' nin bankacılık sektörü üzerine etkileri ve gelişmelere ilişkin beklentiler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Avrupa bütünleşmesinde finansal piyasaların entegrasyonu için gerekli temel yasal koşullan sağlayan üç serbesti; işyeri açma, hizmet görme ve sermaye dolaşımı serbestileri incelenmiştir. Bu üç deregülasyon finansal entegrasyonun temel koşulu olan liberalleşmeyi yasal bir çerçeveye oturtmaktadır. Avrupa Birliği'nin kredi kurumlarına ilişkin düzenlemeleri ülkeler arasındaki ayrımcı ve farklı uygulamayı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu bölümde son olarak, Türk Bankacılık Sektörü'nün Avrupa Birliği Bankacılık Sektörü' ne uyumu için yapılan yasal düzenlemelere değinilmiştir. Dördüncü bölümde, Türk Bankacılık Sektörü'nün gelişimi, yapısı, sorunları ve etkileşim içinde bulunduğu makro ekonomik yapı dikkate alınarak incelenmiş ve sektörün mevcut durumu ve özellikleri ortaya konulmuştur. Beşinci bölümde, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin bankacılık sektörlerinin yapısı ve rekabet stratejileri incelenmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri ve Türk bankacılık sektörlerinin ülke bazında toplulaştırılmış bilançoları üzerinde finansal analiz yöntemi ile karlılıktan, etkinlikleri, risk kompozisyonları, aktif ve pasif yapılan analiz edilmeye çalışılmıştır. Sonuç ve Değerlendirme bölümünde ise Türk Bankacılık Sektörünün Avrupa Birliği Bankacılık Sektörü ile uyumlaşması önündeki mevcut sorunların giderilmesi için devlet ve bankalar tarafından alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine the status of Turkish banking sector with respect to the banking sector of European Union member states which are operating in an integrated financial market, the problems of this sector faced with while adjusting to European Union Banking sector and the measures that have to be teken. This research is based on the survey of publications related with the subject and the analysis of financial and statistical date. With this aim, first of all the theoretical framework of integration was tried to be drawn. The phases of economic integration, the development of financial integration both in the world and in Europe and the barriers to financial integration in Europe were reviewed. Secondly, Economic and Monetary Union which is including the financial integration and Economic and Monetary Union (EMU) experience of Europe are examined. The impacts of EMU on European banking sector and the expectations are also reviewed. Thirdly, principal deregulations for the integration of financial markets were taken into consideration. European Community Directives relating to credit institutions abolish the discriminative behaviours and different practices of nations in order to encourage the development of a single banking market. It can be said that deregulation efforts of Turkey relating to banking sector is satisfactory in the present conditions of our relations with Europen Union. The structure, development and problems of Turkish banking sector are examined by taking into consideration the current macro economic status of the nation in the fourth chapter. In this chapter, the characteristics of Turkish banking sector are determined. In the fifth chapter, the structures and competition strategies of European member states' and Turkish banking sectors are examined by making use of the sectors' aggregated financial statements. And then, a comparison is made between the member states and Turkey, according to the outcomes of this analysis regarding the profitability, efficiency, risk position and asset liability composition of their banking sectors. As a result, some measures that have to be taken both by the government and by the banks individually were given in order to solve the adjustment problems of Turkish banking sector to European Union banking sector.