Koklear implantlı çocukların gürültüde konuşmayı anlama becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of children with cochlear implants in understanding speech in noise
  1. Tez No: 630742
  2. Yazar: MURADİYE AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Koklear implant (Kİ) kullanıcısı olan çocukların, gürültülü ortamlarda dinleme performanslarını“Türkçe Matriks Test (TMT)”ile ölçmek ve“Ailesel Bakış Perspektifi Anketi (ABPA)”ile yaşam kalitelerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kİ kullanan ve normal işiten (Nİ) çocuklara akustik immitansmetri, konuşma odyometrisi ve TMT; işitme eşiklerini belirlemek amacıyla Kİ'lı çocuklara serbest alan davranım testi, Nİ çocuklara saf ses odyometri testi; Kİ'lı çocukların yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla ebeveynlerine ABPA uygulandı. Bulgular: Kİ kullanan 28 olgunun 20'si erkek (%71,5), 8'i kız (%28,5); kontrol grubu 28 olgunun 16'sı erkek (%57,5), 12'si kız (%42,5) idi. Çalışmadaki 56 bireyin yaş ortalamaları; Kİ grubunun 9,57 ± 1,98 (7-14), Nİ grubun 9,82 ± 2,61 (7-16) idi. TMT, her iki gruba uygulandı. Sessiz ortamda Kİ grubu TMT ortalaması 53,4±8,33 (38,1 -67,9) dB SPL, Nİ grubu TMT ortalaması 26,03±4,33 (19,0-34,2) dB SPL idi. Gürültülü ortamda Kİ grubu TMT ortalaması 3,85±2,72 dB SGO, Nİ grubun TMT ortalaması -5,45 ± 0,69 dB SGO olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To measure the listening performances of children that have cochlear implant user (CI) in noisy environments with the“Turkish Matrix Test (TMT) and evaluate their quality of life with the ”Parental Perspective Questionnaire (PPQ)". Method: Acoustic immitansmetry, speech audiometry and TMT used to children using CI and have normal hearing (NH); free field behaviour test is used on children with CI to determine hearing thresholds, while pure sound audiometry test for children with NH; to evaluate the quality of life of children with CI, the PPQ was applied to their parents. Results: Out of the 28 cases using CI, 20 were boys (71.5%), 8 were girls (28.5%); in the control group, out of the 28 patients, 16 were boys (57.5%) and 12 were girls (42.5%). The mean age of 56 individuals that included in the study; for CI group was 9.57 ± 1.98 (7-14) and in the control group was 9.82 ± 2.61 (7-16). TMT was measured on both groups. In the quiet environment, the mean of the CI group was 53.4 ± 8.33 (38.1 -67.9) dB SPL, and the mean of the NH group was 26.03 ± 4.33 (19.0-34.2) dB SPL. In the noisy environment, the mean of the CI group was 3.85 ± 2.72 dB SNR, and the mean of the NH group was -5.45 ± 0.69 dB SNR.