Voltametrik yöntem ile kurşun (II) ve kadmiyum (II) tayini
Lead (II) and cadmium (II) determination by voltammetric method
  1. Tez No: 630785
  2. Yazar: SHEKIBA MUHAMMADY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÖKDOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Kimya Mühendisliği, Science and Technology, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Endüstrileşmenin ve kentleşmenin bir sonucu olarak ağır metallerin salınımı doğaya ve canlılara büyük tehdit oluşturmaktadır. Çevre kirliliğine yol açan ağır metallerin tayini son derece önemli olduğundan farklı yöntemler geliştirilmektedir. Bu yöntemlerden biri olan diferansiyel puls anodik sıyırma voltametrisi duyarlılığı ve seçiciliği oldukça iyi olduğundan ağır metal tayinlerinde tercih edilen elektrokimyasal bir yöntemdir. Bu çalışmada, diferansiyel puls anodik sıyırma voltametrisi (DPASV) tekniği kullanılarak ZnFe2O4-rGO modifiye camsı karbon elektrot (ZnFe2O4-rGO/GCE) ile kurşun ve kadmiyum tayini gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; biriktirme potansiyeli, biriktirme süresi, elektrolit türü, derişimi ve pH'sı gibi kurşun ve kadmiyum pik akımını etkileyen deneysel parametreler incelennmiş ve optimum çalışma koşulları ve performans kriterleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of industrialization and urbanization, the release of heavy metals poses a great threat to nature and living organisms. Since the determination of heavy metals causing environmental pollution is extremely important, different methods are developed. Differential pulse anodic stripping voltammetry, which is one of these methods, is a preferred electrochemical method in heavy metal determinations since its sensitivity and selectivity are very good. In this study, lead and cadmium determination was performed with ZnFe2O4-rGO modified glassy carbon electrode (ZnFe2O4-rGO/GCE) using differential pulse anodic stripping voltammetry (DPASV) technique. For this purpose; experimental parameters affecting lead and cadmium peak current such as deposition potential, deposition time, electrolyte type, concentration and pH were examined and optimum working conditions and performance criterias were determined.