Şiddetten dolayı kadın sığınma evi ve acil servise başvuran kadınların durumluluk kaygı düzeyi, benlik saygısı ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation of the state anxiety, self respect and problem solving skills of women who apply to the violence and applying to women's shelter house and emergency service
  1. Tez No: 630788
  2. Yazar: MERVENUR ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada, şiddetten dolayı kadın sığınmaevi ve acil servise başvuran kadınların durumluluk kaygı düzeyi, benlik saygısı ve problem çözme becerilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Aralık 2018-Ağustos 2019 tarihlerinde şiddete maruz kalma sebebiyle acil servise ve kadın sığınmaevine başvuran kadınlar, örneklemini sığınmaevinde kalan 45 kadın ile acil servise başvuran 37 kadın olmak üzere toplam 82 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik bilgiler formu, Durumluluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, Coppersmith Benlik Saygısı Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri ölçekleri kullanılmıştır. Problem çözme envanterinin, problem çözme yeteneğine güven alt boyutu puan ortalaması 35.0±15.3, yaklaşma-kaçınma alt boyutu puan ortalaması 39.7±15.3, kişisel kontrol alt boyutu puan ortalaması 16.1±3.6, toplam puan ortalaması 90.9±28.6, durumluluk kaygı ölçeği toplam puan ortalaması 45.9±5.5, benlik saygısı toplam puan ortalaması 12.3±2.0 olarak ortalamanın altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted by the means of designating the women of the state anxiety level, self respect and problem solving skills of the women who apply to women's sheltering house and emergency service due to the violence. Scope of the research is the women applying to the emergency room and women's shelter due to being exposed to violence between December 2018 and August 2019. And the sample of the investion is consisted of a total of 82 women, including 45 women staying in the sheltering house and 37 women. In collecting the data, socio-demographic information form, Problem Solving Inventory, State Anxiety inventory (STAI-I), Coppersmith Self-Esteem Scale were used. Problem solving scale, confidence in problem solving ability (CPSA) sub-dimension average score is 35.0 ± 15.3, approach-avoidance sub-dimension average score is 39.7 ± 15.3, personal control sub-dimension average score is 16.1 ± 3.6, total score average is 90.9 ± 28.6, the state anxiety scale total score average is 45.9 ± 5.5, self-esteem total score average is 12.3 ± 2.0.