Kadın üniversite öğrencilerinin şiddet mağduriyeti ile bağlanma stilleri, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between female victims of violence and attachment styles, relationship between cognitive distortions and coping attitudes of female university students
- Tez No: 648778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada kadın üniversite öğrencilerinin şiddet mağduriyeti ile bağlanma stilleri, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları ve başa çıkma tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2019 yılında İstanbul Haliç Üniversitesinde öğrenim görmekte olan kadın Üniversite öğrencileri olmak üzere toplamda 417 kadın katılım sağlamıştır. Araştırmaya ''Gönüllülük esası çerçevesinde'' katılan kadınların 13' ü çalışmayı yarıda bırakmıştır. Toplamda 404 kadın çalışmamıza katkıda bulunmuştur. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Form haricinde bu çalış-mada katılımcılar üzerinde kullanılan ölçekler; Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YIYE-II), İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği COPE-R ölçekleri kullanılmıştır. Ölçek sahiplerinden ölçekle-rini kullanabilmemiz için önceden mail yoluyla izin alınmıştır. Yürütülen araştırmada çalışmaya katılan bireylerin ilişkilerle ilgili bilişsel çar-pıtmaların ve başa çıkma tutumlarının kaygılı bağlanmanın %38,1' lik kısmını yorda-yabildiği, kaçıngan bağlanmanın 14,1' lik kısmını yordayabildiğini ortaya koymakta-dır. Alt ölçekler arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır, bu sonucun literatür ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Demografik formdaki değişkenler ile alt ölçeklerin farklılaş-ma durumlarına bakıldığında; katılımcıların anne ve babalarının durumları, annelerinin çocuk yetiştirme tutumları, babalarının çocuk yetiştirme tutumları, mevcut durumda romantik ilişki halinde olup olmama durumları, hayatlarının herhangi bir döneminde şiddete maruz kalma durumları ve yaşadıkları şiddetten dolayı psikiyatriye veya psi-koloğa başvurma davranışları arasında alt ölçeklerle karşılaştırıldığında anlamlı dere-cede farklılık olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the violence styles and attachment styles, cognitive distortions and coping attitudes of female university students. A total of 417 women participated in the study in 2019, including female university students studying at Istanbul Haliç University. 13 of the women who participated in the study on the basis of volunteering quit the study. A total of 404 women contrib-uted to our study. In addition to the Demographic Form, the scales used on the par-ticipants were; Inventory of Experiences in Close Relationships-II (YIYE-II), Cogni-tive Distortions Scale Related to Relationships, Coping Attitudes Assessment Scale COPE-R were used. Permission has been obtained from the scale owners via e-mail in order to use the scales. The general quality of this research is quantitative research and it is a descriptive and correlational research type. In the research conducted, it was found that cognitive distortions and coping attitudes of the participants in the study predicted 38.1% of anxious attachment and 14.1 of avoidant attachment. As a result of the research conducted, it was concluded that there was a meaningful relationship between YIYE-II, IBSQ and COPE-R scales. Significant relationships were found between the subscales, and this result was found to be consistent with the literature. When the variables in the demographic form and the differentiation status of the subscales were examined; Parents of the participants, their mothers 'upbringing attitudes, fathers' upbringing attitudes, wheth-er or not they are in a romantic relationship, their exposure to violence at any time in their lives, and the behavior of applying to psychiatry or psychologist due to the vio-lence they experience. There was a significant difference when the results were reached.