Biyopsi kanıtlı non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı bulunan bireylerde tip 2 diabetes mellitus, metabolik sendrom ve obezite prevalansının değerlendirilmesi
Evaluation prevalance of type 2 diabetes mellitus, metabolic syndrome and obesity in non-alcoholic fatty liver disease patients
- Tez No: 630797
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) dünyada en sık görülen kronik karaciğer hastalığıdır. Tüm dünyada prevalansı %25 olarak tahmin edilmektedir. Tip 2 diabetes mellitus (T2DM), obezite ve metabolik sendrom (MS) NAFLD için majör risk faktörleridir. Dünya çapında bu hastalıkların prevalansının giderek artması NAFLD prevalansının artması ile korelasyon göstermektedir. Obezite, T2DM, MS, NAFLD'nin Non-alkolik steatohepatite (NASH) progresyonuna, ileri karaciğer hastalığına neden olmaktadırlar. NASH'nin hem kardiyovasküler hem de karaciğer ilişkili mortalite ve morbidite ile ilişkisi bilinmektedir. Bu çalışmada merkezimizde takipli 217 biyopsi kanıtlı NAFLD hastasında T2DM, MS ve obezite prevalansının belirlenmesi ve bu risk faktörlerinin anlamlı (≥F2) ve ileri evre (≥F3) fibrozis üzerine etkisi, bağımsız bir risk faktörü olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlandı
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is the most common chronic liver disease in the world. The estimated worldwide prevalance is 25%. Type 2 diabetes mellitus (T2DM), metabolic syndrome (MS) and obesity are the major risk factors of NAFLD. İncreasing prevalance of these diseases is correlated with increasing prevalance of NAFLD. T2DM, MS and obesity causes NAFLD to progress to NASH and advanced liver disease. NASH is associated with both cardiovascular, liver-related mortality and morbidity. The aim of this study was to determine prevalance of T2DM, MS and obesity in 217 biopsy proven NAFLD patients followed-up in our center and to evaluate the effect of these risk factors on significant and advanced fibrosis and whether they are independent risk factors or not