Nonalkolik karaciğer yağlanması bulunan hastalarda aterosklerozun ve karaciğer sertliğinin noninvazif değerlendirilmesi
Arterial stiffness is associated independently with liver stiffness in biopsy-proven nonalcoholic fatty liver disease: A transient elastography study
- Tez No: 578690
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) artmış arter sertliği ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, biyopsi kanıtlı NAFLD hastalarında vasküler ve karaciğer sertliği arasında bir ilişkinin olup olmadığı sorusu halen cevapsızdır. Bu çalışmada, nabız dalga hızının (PWV) ve augmentasyon indeksinin (AIx) - yaygın kullanılan iki arteriyel sertlik indeksi - (a) transient elastografi (TE) ile karaciğer sertliği ölçümü (LSM) ve (b) histolojik olarak belirlenmiş karaciğer fibrozisi ile ilişkili olup olmadığını araştırmaya çalıştık. Metot Biyopsi kanıtlı 125 NAFLD hastası ile 55 yaş ve cinsiyet eşleşmeli kontrolleri inceledik. Brakiyal arterin arter sertliği, bir Mobil-O-Graph arteriyografi sistemi kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) has been associated with an increased arterial stiffness. However, the question as to whether an association exists between the extent of vascular and liver stiffness in patients with biopsy-proven NAFLD remains open. In this study, we sought to investigate whether pulse wave velocity (PWV) and augmentation index (AIx) – two common indices of arterial stiffness – are associated with (a) liver stiffness measurement (LSM) on transient elastography (TE) and (b) histological liver fibrosis. Patients and methods We examined 125 patients with biopsy-proven NAFLD and 55 age-matched and sex-matched controls. Arterial stiffness of the brachial artery was measured using a Mobil-O-Graph arteriography system. LSM was assessed using TE, whereas the presence of advanced fibrosis (F≥3) was determined on histology.