Nonalkolik steatohepatit hastalarında miyeloperoksidaz, kalprotektinin serum düzeyleri ve karaciğerdeki dağılımı
Serum levels and liver distribution of myeloperoxidase and calprotectin in NASH patients
  1. Tez No: 365913
  2. Yazar: ERCAN BİÇAKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Nonalkolik Steatohepatit Hastalarında Miyeloperoksidaz, Kalprotektinin Serum Düzeyleri ve Karaciğerdeki Dağılımı Giriş: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) basit yağlanma ve basit yağlanmaya inflamasyonun eşlik ettiği steatohepatiti (NASH) kapsayan bir hastalık yelpazesidir. NASH patogenezinde inflamasyon ve oksidatif stres önemli rol oynar. NASH'da hepatik nötrofil infiltrasyonu artar. Miyeloperoksidaz (MPO) ve kalprotektin nötrofil aktivasyonu sonucu salgılanan başlıca belirteçlerdendir.Bunun yanısıra MPO serbest oksijen radikallerinin oluşumunu sağlayan önemli bir enzimdir. Amaç: Bu çalışma NASH hastalarında serum MPO ve kalprotektin düzeylerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca NASH hastalarının karaciğerlerinde immunohistokimyasal olarak MPO ve kalprotektin ile boyanan hücre dağılımı ile hastalığın histolojik aktivitesi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Araç ve Yöntem: Çalışmaya 48 biyopsi kanıtlı NASH hastası ve 25 sağlıklı kontrol alındı. Histolojik hastalık aktivitesi NAFLD aktivite skorlama sistemine göre sınıflandırıldı. Serum MPO ve kalprotektin düzeyleri ELISA ile ölçüldü. Karaciğer biyopsilerinde MPO ve kalprotektine özgü immunohistokimyasal boyamalar yapıldı ve pozitif boyanan hücreler sayıldı. Bulgular: NASH hastaları ile sağlıklı kontrollerin serum MPO düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı ( 14,5 ± 7,5 ve 16,2 ± 7,1 ng/ml, p=0,259 ). NASH hastalarında serum kalprotektin düzeyi sağlıklı kontrollere göre anlamlı olarak düşük saptandı ( 1044 ± 847 ve 1626 ± 964 ng/ml, p=0,005). Kesin NASH (NASH skoru≥5) ile olası NASH ( NASH skoru=3 veya 4) hastalarının karaciğer biyopsilerinde MPO ve kalprotektin ile boyanan hücre sayısı açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,910 ve p=0,642). Sonuç: Bulgularımız NASH hastalarında nötrofil aktivasyon belirteci olan MPO ve kalprotektin serum düzeylerinin devam eden nötrofilik karaciğer inflamasyonuna rağmen sağlıklı kontrollere göre artmadığını göstermektedir. Ayrıca, NASH'in histolojik şiddeti karaciğer biyopsilerinde bu belirteçlerin immunohistokimyasal boyanması ile korelasyon göstermez. Bu nedenle, eşlik eden karaciğer inflamasyonuna rağmen çevresel nötrofil aktivite belirteçlerinin düşük ekspresyonu NASH'e nötrofil fonksiyon bozukluğu olarak yansıyan immun bir disfonksiyonu düşündürür. Bulgularımız diğer immunolojik belirteçler ile ileri incelemeler gerektirir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Serum Levels and Liver Distribution of Myeloperoxidase and Calprotectin in NASH Patients Background: Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) includes a broad spectrum of abnormalities ranging from accumulation of fat (also known as simple steatosis) towards non-alcoholic steatohepatitis (NASH) with inflammation. Inflammation and oxidative stress play crucial role in the pathogenesis of NAFLD.Hepatic neuthrophyl infiltration increases in NASH. Myeloperoxidase (MPO) and calprotectin are two of major neuthrophyl activation markers. MPO is also important enzyme which produces free oxigenic radicals. Aim: The study was designed to compare the serum level of MPO and calprotectin in NASH patients and healthy control. Furthermore,we also aimed to investigate if there is any correlation between the MPO and calprotectin staining cell distribution in the liver immunohistochemically and the histological activity. Methods: Fourty eight biopsy-proven NASH patients and twenty five healthy controls were included in the study. The histological disease severity was classified according to NAFLD activity scoring system. Serum MPO and calprotectin levels measured by ELISA. MPO and calprotectin specific immunohistochemical staining was performed to the liver biopsies and those cells staining positive were counted. Results: There was not significant difference between serum levels of MPO of NASH patients and healthy control (14,5 ± 7,5 and 16,2 ± 7,1 ng/ml, respectively, p=0,259). The serum Calprotectin level of NASH patients was significantly lower than that of the control group ( 1044 ± 847 and 1626 ± 964 ng/ml respectively, p=0,005). There was not significant difference between MPO and calprotectin staining positive cells distrubition in NASH patients having definitive (NASH score ≥5) or borderline NASH (NASH score 3 or 4) groups (p=0,910 and p=0,642, respectively). Conclusion: Our findings showed that MPO and caprotectin which are the markers of neutrophil activation have not increased in the serum of NASH patients compared to healthy controls despite the ongoing neutrophilic inflammation in liver. Furthermore, the histological severity of NASH has not correlated with the hepatic immunohistochemical staining of those markers in liver biopsies. Thus, the hepatic inflammation accompanied by underexpression of peripheral neutrophilic activity markers suggests immune dysfunction as reflected by neutrophil malfunctioning in NASH. Our findings warrant further evaluation with other immunological markers