Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının tanısında kullanılabilecek potansiyel biyomarkırların araştırılması
Identification of potential serum biomarkers in diagnosis of nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 301252
  2. Yazar: YUSUF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AVŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Serum omentin, chemerin, adipsin, osteoprotegerin (OPG), osteocalcin (OCN), vasküler endotelyal büyüme faktörü A (VEGF) ve onun soluble reseptörü VEGFR-1 (sVEGFR-1) ile nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olan bireylerin klinik ve patolojik özellikleri arasındaki ilişki araştırıldı. Aday biyobelirteçlerin serum düzeyleri 99 biyopsi-kanıtlı NAFLD'lı hastada ve 75 sağlıklı kontrolde ?ELISA? yöntemi ile değerlendirildi. İlişkiler çok değişkenli lineer regresyon modelleri kullanılarak analiz edildi. Serum adipsin düzeyleri hasta ve kontroller arasında anlamlı değişiklik göstermedi, ancak hem omentin hem chemerin düzeyleri biyopsi-kanıtlı NAFLD'lı hastalarda kontrollerden anlamlı derecede yüksek bulundu. Dikkat çekecek bir şekilde serum omentin seviyelerinin hepatosit balonlaşmasının bağımsız bir prediktörü olduğu saptandı. Serum OPG düzeyinin steatohepatit (kesin NASH + olası NASH) ile sağlıklı kontrol ayırımını yapabildiği gösterildi. Serum OCN seviyelerinin NAFLD'lı hastalarda sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede düşük olduğu, OCN'in hepatosit balonlaşma derecesini predikte ettiği bulundu. sVEGFR-1düzeyleri de NAFLD'lı hastalarda anlamlı derecede düşüktü ve karaciğer fibrozisini predikte etmekteydi. Ancak bu bulgular VEGF için gözlenmedi. Bulgularımız aslında önümüzdeki birkaç yılda metabolik karaciğer hastalıklarının yaygın formlarının tanısında kullanılabilecek olan `biyobelirteç biyopsi'için ümit verici olabilir.
Özet (Çeviri)
It has been explored the association of serum omentin, chemerin, adipsin, osteoprotegerin (OPG), osteocalcin (OCN), vascular endothelial growth factor A (VEGF), and its soluble receptor VEGFR-1 (sVEGFR-1) with the clinical and pathological features of patients with NAFLD. Serum levels of the candidate biomarkers were assayed by ELISA in 99 patients with biopsy-proven NAFLD and 75 healthy controls. We analyzed associations using multivariable linear regression models. Adipsin levels were not altered, but both omentin and chemerin levels were significantly higher in patients with biopsy-proven NAFLD than in controls. Notably, serum omentin levels were an independent predictor of hepatocyte ballonning. Concentrations of OPG were useful for distinguishing between steatohepatitis (definite NASH plus borderline NASH) and healthy controls. Serum OCN levels were significantly lower in patients with NAFLD than in healthy controls and predicted the degree of hepatocyte ballonning. Levels of sVEGFR-1 ? but not those of VEGF ? were significantly lower in patients with NAFLD and predicted liver fibrosis. Our findings could actually hold promise for a ?biomarker biopsy? to be used for the diagnosis of common form of metabolic liver disease in the next few years.