Kaynaklı imalatta çalışan sağlığını etkileyen tehlikelerin ve alınabilecek önlemlerin incelenmesi
Hazards that affect the health of workers working in welded production and analysis of measures to be taken
- Tez No: 630798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kazalar, Sağlık Eğitimi, Science and Technology, Accidents, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kaynak imalathanelerde kaynak işçilerine uygulanan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalar sonucu iş kazaları azaltılmakta ve ölümle sonuçlanan kazaların önüne büyük oranla geçilmektedir. Kaynaklı imalathanelerde çalışan işçiler pek çok tehlikeye ve riske maruz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında kaynaklı imalathanelerde çalışmakta olan kaynak işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği bakımından nelerin yapılmadığı, hangi tehlike ve risklere maruz kaldıkları konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu doğrultuda yarı yapılandırılmış görüşme ve FMEA risk analiz metodu ile yapılmış olan çalışma sonucunda kaynak imalathanelerinde kaynak işiyle uğraşan çalışanların maruz kalabilecekleri tehlike ve riskler meydana çıkarılmıştır. Bunun sonucunda büyük oranla eğitimin ve bilgilendirmenin önemli olduğu belli aşamalarla, taktiklerle eğitim ve bilgilendirme yapılmasının gerektiği, bilinçli bir şekilde ekipman kullanımı ile kaliteden ödün verilmemesi gerektiği, tespit edilen hataların ivedilikle giderilerek etkili önlemler alınması gerektiği genel anlamda tespit edilmiş olup iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorumlu kişilerin kontrol ve denetim açısından bu tür konuların takipçileri olmaları gerektiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are reduced and fatal accidents are prevented to a large extent thanks to the occupational health and safety activities implemented for the welding workers at welding plants. The workers employed at welding plants are exposed to a number of hazards and risks. This paper is prepared in an attempt to give information about what the welding workers employed at welding plants fail to do in terms of occupational health and safety and what hazards and risks they are exposed. The hazards and risks to which the welding workers employed at welding plants can be exposed are revealed, based on the study conducted with a semi-structured interview and FMEA risk analysis method. Therefore, it has been concluded in general that training and information are of great importance, training and information sessions should be carried out with tactics on a regular basis, the quality should not be compromised with the informed use of equipment and the identified failures should be eliminated immediately and effective measures should be taken, and it was suggested that the persons in charge of the occupational health and safety are required to monitor and follow up the inspection and supervision procedures in this respect.