Enfeksiyon kontrol önlemleri tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Developing infection control precautions attitudes scale
  1. Tez No: 630801
  2. Yazar: TUĞÇE ŞAHİN TIRTIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlık Bakımı İlişkili Enfeksiyonların (SBİE) önlenmesi, sağlık ortamlarında hasta ve sağlık çalışanlarının güvenliğini artırmak için gereklidir. Hemşireler, SBİE'leri önlemek için enfeksiyon kontrol önlemleri oluşturmak ve uygulamak için hayati bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma hemşirelerin enfeksiyon kontrol önlemleri tutumlarını belirlenmesi için ölçek geliştirilmesi amaçlamıştır. Araştırma tasarımı metodolojiktir. İlk olarak ölçek geliştirme aşamasında 64 maddeden oluşan ölçek maddelerinin bir taslak havuzunu oluşturmak için literatür taraması yapılmıştır. Taslak ölçek 19 uzman tarafından incelenmiş ve içerik geçerliğinden sonra 51 maddelik taslak ölçek oluşturulmuştur. Taslak ölçeğe el hijyeni, standart ve izolasyon önlemleri, iğne batma yaralanmalarının ve SBİE'lerin önlenmesi ile ilgili en iyi uygulamalar dahil edilmiştir. İkinci aşamada, üniversite hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, özel hastane ve özel üniversite hastanesinde çalışan 455 hemşire ile ölçek geliştirme geçerliği ve güvenilirliği yapılmıştır. Buna ek olarak, 51 hemşire ile test-tekrar test analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda 6'lı Likert ölçeği ile değerlendirilen 36 maddelik ölçek, 'hasta güvenliği' ve 'sağlık çalışanlarının güvenliği' olmak üzere 2 alt ölçeğe sahiptir (α = 0,89). Alt ölçeklerde Cronbach alfa katsayısı 'hasta güvenliği' için 0,86 ve 'sağlık çalışanları güvenliği' için 0,87`dir. Ortalama toplam puan 200,32 ± 14,00 ve alt ölçeklerin ortalaması hasta güvenliğinde 92,75 ± 4,11 ve sağlık çalışanı güvenliğinde 107,62 ± 11,14`dir. 'Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Tutum Ölçeği' geliştirilmiş, güvenirliği ve geçerliği doğrulanmıştır. Bu ölçek, enfeksiyon kontrol ve önleme programlarındaki odak noktaları tanımlamak için hemşirelik dernekleri ve sağlık kuruluşları tarafından kullanılabilir ve yerel yönergeler oluşturmaya ve sağlık bakımı kalitesinin artmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The prevention of Healthcare Associated Infections (HAIs) is essential to improve patient and healthcare workers safety in the healthcare settings. The nurses are playing a vital role for establishing and implementing infection control precautions to prevent HAIs. Therefore, this study aimed to develop a scale for determining the infection control precautions attitudes of nurses. The research design was methodological. In scale development phase first, literature review was conducted to create a draft pool of scale items consisted 64 items. The draft scale was reviewed by 19 experts and after content validity 51 item draft scale was generated. In the draft scale, best practices regarding to hand hygiene, standard and isolation precautions, and the prevention of needle stick injuries and HAIs were included. In second stage the validity and reliability for scale development were done with 455 nurses working in university, education and training, private and private university hospitals in Turkey. In addition to this, test-retest analysis was conducted with 51 nurses. As a result of factor analysis, 36 items with 2 sub-scales named 'patient safety' and 'healthcare workers safety' and which are assessed with 6-point Likert scale and its inter-consistency was α=0,89. In the sub-scales, Cronbach's alpha coefficient was 0,86 in 'patient safety' and 0,87 in 'healthcare workers safety'. The mean total score was 200,32±14,00, and the means of sub-scales were 92,75±4,11 in patient safety and 107,62±11,14 in healthcare worker safety. 'Infection Control Precautions Attitudes Scale' was developed, and its reliability and validity were confirmed. This scale can be used by nursing and healthcare associations and organizations to identify the focus areas in infection control and prevention programs and this may help to create local guidelines and to implement uptodate evidence based practices.