Türk Hukukunda grev ve lokavt yasakları ve ertelemeleri
Strike and lock-out prohibitions and postpondings in Turkish Law
  1. Tez No: 63080
  2. Yazar: FİLİZ ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
i ÖZET Başta 1982 Anayasası olmak üzere, 2822 sayılı Toplu îş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu ile diğer kanunlardaki düzenlemeler grev ve lokavt yasaklan ve ertelemelerinin hukuki dayanaklarını oluşturmaktadır. Grev ve lokavt yasaklan 2822 sayılı Kanunda sürekli yasaklar ve geçici yasaklar olarak 29. 30 ve 31. maddelerin de düzenlemiştir. Grev ve Lokavt ertelemeleri ise aynı Kanunun 33. maddesinde yer almıştır. Bu yasak ve ertelemelerde uyuşmazlık Yüksek Hakem Kurulu tarafından çözülecektir. Grev Hakkı ve Lokavta getirilen bu sınırlamalar ve uyuşmazlığın çözüm şekli uluslararası alanda ve ulusal düzeyde eleştirilere uğramıştır. Grev ve lokavt yasaklan belirli yerler ve işler için söz konusudur ve bu maddeler dar yorumlanmalıdır. Grev ve lokavt ertelemelerinde ulusal güvenlik ve genel sağlık gibi iki önemli neden aranmaktadır. Bakanlar Kurulu ancak bu iki nedenden birinin varlığı halinde erteleme yetkisini kullanabilecektir. Grev hakkı ve lokavta getirilen bu sınırlamalara karşı yapılan eleştiriler etkisini göstermiş ve 1988 tarihinde 3451 sayılı Kanunla 2822 sayılı Kanun'un 29. 31. ve 32. maddelerinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Toplu iş hukukunda grev hakkı ve lokavtın sınırsız bir hak olarak kullanılması düşünülemez. Çünkü böyle bir durumdaıı kamu yaran ve kamu düzenini bozucu sonuçlar ortaya çıkabilecek tir. Oysa bu hakların kullanımını belirli kıstaslarla sınırlamak hem bu hakların özünü zedelemeyecek hem de toplumsal düzeni denge de tutacaktır. Bu nedenle 2822 sayılı kanundaki düzenlemeler yenidir ve ihtiyaç duyulduğunda gerekli kanuni değişikliklerin yapılma imkanı her zaman mevcuttur.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT At first, 1982 constitution is, 2822 numbered Collec- tive Work Agreement Strike Lockout Law and corrections on other laws, form prohibition's and postponding's legal supporting. Strike and lockout prohibitions in 2822 numbered Law are prepared in terms of continuous and temporaıy prohibitions in 29. 30. and 31. items. Strike and lockout postpondings are take place in the same law's 33. item. Postponing in this prohibition and disagreement will solved by High Referee Comity. And the solution technique is criticized in international field and national level. Prohibitions of strike and lockout are valid for certain places and works and these items are narrow commen- dations. Two important reason are looked for in postponing in strike and lockout. Council of Ministers can only use its authority when öne of them occurs. Critizations on strike engraving and boundaries be- comes on lockout shows its effect and in the year of 1988, correc¬ tions are done in 3451 numbered Law's and 2822 numbered Law's 29. 31. and 32. items. it is not possible to think that strike engraving and lockout are unbounded in collective work law. Because in such a situation, public useful and distortable results on the public order can be occurred. However bound usage of these engravings by cer-iv ta criterions and not to desroy the essence of this engraving and also keep the social order in balance. For this reason corrections in 2822 numbered law are new and when it is needed necessaıy changes in law is always possible.