Erzurum il merkezinde yetişkinlerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ve etkili faktörler
Adults health literacy level and effective factors in Erzurum city center
- Tez No: 630812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE KOŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Sağlık okuryazarlığı genel okuryazarlık ile ilişkili olup insanların yaşamları boyunca sağlık hizmetleri ile ilgili konularda kanaat geliştirmek ve karar verebilmek, sağlıklarını korumak, sürdürmek ve geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek için sağlık ile ilgili bilgi kaynaklarına ulaşabilme, bu bilgileri ve mesajları doğru olarak algılama ve anlama konularındaki istekleri ve kapasiteleridir. Bu çalışma, Erzurum il merkezinde yetişkinlerin sağlık okuryazarlığı düzeyini belirlemeyi ve etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel nitelikteki bu çalışma büyükşehir statüsünde olan Erzurum ilinin merkez ilçeleri olan Yakutiye, Palandöken ve Aziziye ilçelerinde yaşayan 15-65 yaş arası popülasyonda 864 kişi ile gerçekleştirildi. Araştırmada kullanılan anket formu; kişisel bilgi formu ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 olmak üzere iki bölümden oluşmaktaydı. Anket formu katılımcıların onamları alındıktan sonra gözlem altında uygulandı. Verilerin girişinde ve istatistiksel değerlendirmesinde SPSSv24 paket programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak sunuldu. Analizlerde Ki kare testi, Spearman korelasyon analizi ve regresyon analizi yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 35.6±13.0 yıldı ve %55.8'i kadındı. Katılımcıların %23.6'sı (n=204) ilkokul düzeyinde eğitime sahip ya da eğitim almamış, %66.6'sı evli, %37.8'i çocuk sahibiydi ve %56.0'sı gelir getiren bir işte çalışmadığını belirtmişti. TSOY-32 ölçek genel indeks puanı ortalamaları 31.9±9.5'ti. Araştırmaya katılan bireylerin %24.1'i yetersiz, %31.6'sı sorunlu, %27.7'si yeterli, %16.6'sı mükemmel sağlık okuryazarlığı düzeyine sahipti.
Özet (Çeviri)
Objective: Health literacy related to general literacy is requests and capacities of individuals about accessing health-related information sources, to perceive and understand these information and messages correctly in order to develop and decide on health-related issues, to protect, maintain and improve their health, and to improve the quality of life. In this study, it was aimed to determine the level of health literacy of adults in Erzurum city center and to examine the influencing factors. Method: This descriptive cross-sectional study was carried out with 864 people in the population between 15 and 65 years of age living in the central districts of Erzurum, Yakutiye, Palandöken and Aziziye. The questionnaire used in the research consisted of two parts, including personal information form and Turkey Health Literacy Scale-32. The questionnaire was applied under observation after obtaining the consent of the participants. SPSSv24 package program was used for data entry and statistical evaluation. Descriptive statistics were presented as percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values. In the analysis, Chi-square test, Spearman correlation analysis and regression analysis were performed.