Erzurum il merkezinde yaşayan yetişkin bireylerde beslenme okuryazarlığı düzeyleri ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition literacy levels and related factors in adults living in Erzurum city center
  1. Tez No: 903733
  2. Yazar: KÜBRA KOÇ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Yaşam boyu sağlığın iyileştirilmesi, korunması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi adına tüm insanların dengeli ve yeterli beslenmeyle birlikte düzenli fiziksel aktiviteyi de içeren sağlıklı yaşam koşullarını benimsemesi önemli ve gereklidir. Günümüzde kişilerin beslenme durumuna etki gösteren en önemli faktörlerden biri de beslenme okuryazarlığı düzeyleridir. Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerin beslenme okuryazarlık düzeylerinin ve buna etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Erzurum il merkezinde ikamet eden 18-64 yaş arası farklı sosyo-demografik özelliklere sahip 768 yetişkin birey üzerinde yürütüldü. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu sosyodemografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, uluslararası fiziksel aktivite ölçeği ve yetişkinlerde beslenme okuryazarlığı ölçeğini içeriyordu. Araştırmada toplanan veriler“SPSS for Windows 22.0”programıyla analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların %50.7'si kadın, %45.1'i evli, %28.4'ü yüksekokul/üniversite mezunu ve %33.6'sı bir işte çalışıyordu.
Özet (Çeviri)
Aim: In order to improve and protect lifelong health and increase the quality of life, it is important and necessary for all people to adopt healthy living conditions that include regular physical activity along with balanced and adequate nutrition. Today, one of the most important factors affecting people's nutritional status is their nutritional literacy level. The aim of this study is to determine the nutritional literacy levels of adult individuals and the factors affecting this. Material and Method: This study was conducted on 768 adult individuals with different socio-demographic characteristics, aged 18-64, residing in Erzurum city center. The questionnaire form used as a data collection tool in the study included sociodemographic characteristics, nutritional habits, international physical activity scale and nutritional literacy scale in adults. The data collected in the study were analyzed with“SPSS for Windows 22.0”program. Results: Of the participants, 50.7% were female, 45.1% were married, 28.4% were college/university graduates, and 33.6% were employed.