Kalça kırığı tanısı ile gelen hastalarda başvuru anındaki inflamatuar markerlerın mortalite ile ilişkisi
The relationship of inflammatory markers at the time of presentation whith mortality in patients with the diagnosis of hip fracture
  1. Tez No: 630821
  2. Yazar: İSMAİL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİNAN KARACABEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, İlk ve Acil Yardım, Orthopedics and Traumatology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Kalça kırıkları mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Acil servisimize sık başvurmaktadır. Literatürde negatif akut faz reaktanı olan albuminin (ALB) ameliyat öncesi düşük saptanmasının mortaliteyi artırdığı ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Pozitif akut faz reaktanı olan prokalsitoninin (PRC) ve c-reaktif proteinin (CRP) ameliyat öncesi değeri ile mortalite ilişkisi ile ilgili çalışmalarda mevcut ancak çok azdır. Bu çalışmada PRC, CRP ve ALB'nin kalça kırıklarında mortaliteyi öngördürücülüğünü değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamız tek merkezli, prospektif, tanısal değerlilik çalışmasıdır. Çalışmaya 18 yaş üstü kalça kırığı olan multitravması olmayan hastalar alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların başvuru anında PRC, CRP ve ALB kanları alınıp 3 ay sonra arayarak ve ölüm bildirim sistemi üzerinden mortalitelerine bakılmıştır. Bulgular: Toplamda 151 hasta çalışmaya alınmıştır. Bu hastaların 29 tanesinde 3. ayda mortalite gelişmiştir. CRP, PRC, ALB değerlerinin 3 ay içerisinde ölen hastaların CRP değerlerinde ölmeyen hastalarla arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,386). PRC değerlerinde iki grup arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,064). ALB değerlerinde iki grup arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,004). Ölen gruptaki ALB'nin medyan değeri olan 3,50 g/dl'nin normal aralıkta olması nedeni ile klinik olarak anlamlı değildir. Sonuç: 3 aylık mortalite ile CRP, PRC ve ALB arasında istatistiki olarak ilişki saptanmamıştır. Verilerimizin normal dağılımı olmadığı için regresyon yapılamamıştır. Daha fazla popülasyonla yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hip fracture is a disease with high mortality and morbidity. These patients frequently appleals to emergency departments. There are some studies in the literature showed that low level of preoperative preoperative albümin (ALB) which is a negative acute phase reactant, increased mortality. However, there are few studies regarding the relation between mortality and the levels of procalcitonin (PRC) and c-reactive protein (CRP) preoperatively, which are the positive acute phase reactants. In this study, it was aimed to evaluate the predictability of PRC, CRP and ALB mortality in hip fractures. Material and Method: Our study is a single-center, prospective, diagnostic valence study. Patients with hip fractures over 18 years old without multitrauma were included in the study. PRC, CRP and ALB blood samples were taken at the time of admission, and mortality was measured by calling the patient after 3 months and the death notification system. Results: A total of 151 patients were included in the study. Mortality developed in 29 of these patients at 3 months. No statistically significant difference was found between CRP, PRC, and ALB values of patients who died within 3 months with those who did not die (p = 0.386). There was no statistically significant difference in PRC valuesbetween the two groups (p = 0.064). A statistically significant relationship was detected between the two groups in ALB values (p = 0.004). Because the median value of ALB in the mortality group which is 3.50 g/dl, is in the normal range, it is not clinically significant. Conclusion: There was no statistically significant relationship between 3 month mortality and CRP, PRC and ALB. Regression could not be performed since our data did not have a normal distribution. New studies are needed with more populations.