Anayasa Hukukunda milletvekili sorumsuzluğu
- Tez No: 63085
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT: Bu tezde Milletvekillerinin sorumsuzluğu inceleme konusu edilmiştir. Tezimiz üç bölümden oluşmuştur. Birinci Bölümde; Sorumsuzluk Kavramı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde; Sorumsuzuk Kavramının tarihi gelişimi genel olarak ve anayasa Hukuku açısından incelenmiştir. Ayrıca sorumsuzluğun tanımı hedefi ve hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; Sorumsuzluğun kapsamı kişiler, yer ve fiiller-kovuşturmalar yönünden belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve ve son bölümde ise sorumsuzluğun sonuçlan incelenmiştir. Yasama faaliyeti sonrasında milletvekillerinin kullandıkları oy, söyledikleri sözler ve ileri sürdükleri görüşlerinden dolayı sorumlu olmamalarını ifade eden sorumsuzluk ilk olarak İngiltere'de doğmuş, da ha sonrada tüm Avrupaya yayılmış, 1876 Kanuni Esasi'si ile Türkiye'de ilk defa Anayasaya girmiştir. Bundan sonraki tüm Anayasal düzenlemelerde sorumsuzluk kurum olarak düzenlenmiştir. Sorumsuzluk milletvekillerine görevlerini yerine getirirken hiçbir baskı altında kalmamaları ve hür, serbestçe fikirlerini beyan edebilmelerini hedeflemiştir. Bu nedenle de sorumsuzluk yasama faaliyetinin yerine getirilebilmesi için öngörülmüş bir teminattır. Sorumsuzluğun milletvekillerinin tüm eylemlerine koruma getirmediği muhakkaktır. Sorumsuzluğun kapsamı Anayasamızda belirlenmiştir. Bu açıdan sorumsuzluktan yararlanacak kişiler, sorumsuzluğa dahil fiiller-kovuşturmalar ve sorumsuzluğun ileri sürülebileceği yerler ayırımı altında konunun incelenmesi uygun olmaktadır. Sorumsuzluk mutlaklık, süreklilik ve kamu düzeninden olması sonuçlarını doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT: In this thesis, the irresponsibility of the members of the parliment has been studied. This thesis has established from three sections. In the first section; the concept of irresponsibility was studied. In this section, historical improvement of the concept of the irresponsibility and in general from the point of Constitutional Law has been studied. Apart from this, the description of irresponsibilily, its aim and legal desription of it is studied. In the second section; the concept of irresponsibility has been studied from the point of content, persons, places and actions-legal proceedings.In the third and last section; the result of irresponsibility has been studied. After the legislative function, the votes the members of the parturient is used and the ideas they put forward so that they are not responsible from these things. First it was born in England. Later on, it is spread all of the Europe. In 1876 with the“Kanuni Esasi”first time in Turkey responsibility has been inserted into Constitution. In the Constitutional arrangements after this, irresponsibility has been arranged as an institution. The aim of the irresponsibility was that while the members of the parliment were doing their duty, they were not under any pressure and mey could declare their free and independent ideas. For this reason the irresponsibility is a guarentee so that the legalative action can be performed. If s for certain that irresponsibility does not bring protection againts the actions of the members of the parliment The content of the irresponsibility is determined in our Constitution. From this angle, it has been suitable to study the subject about the persons who are going to benefit from the irresponsibility, about the actions-legal proceedings including irresponsibilities and about the places where the irresponsibility can be put forward. Irresponsibility brings out the result of the certamty,ntinuity and public order.