Türkiye'de finansal kiralama işlemlerinin vergilendirilmesi sorunu
  1. Tez No: 63084
  2. Yazar: FAHRETTİN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ill ÖZET Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli sektörler, belirli sosyal ve ekonomik amaçlarla desteklenmektedir. Bu, ülkenin gelişmesi ve tercih edilen sektörün ilerlemesi için çoğu zaman zorunluluktur. Finansal kiralama da bu sektörler arasındadır. Bunun başlıca nedenleri ekonomide ve firmalarda çeşitli dönemlerde yaşanan kaynak yetersizliğini gidermek, yatırım mallarının finansmanım sağlamak ve yeni teknolojilerin getirilmesine katkıda bulunmaktır. Finansal kiralamayı gerçekleştiren firmalara sağlanan vergi avantajları dolayısıyla borçlanarak satın almaya tercih edilmektedir. Ancak, gerek finansal kiralama kanununun çok geniş sözleşme serbestisi vermesi, gerekse bu sektöre vergi kanunlarında tanınan teşviklerin yeterince belli olmaması nedeniyle finansal kiralamanın amacı dışına çıkılmıştır. Ülkemizdeki uygulama gerçek finansal kiralama işlemleri değilde bir tür taksitli satış işleminin, teşvik edildiği görülmektedir. Bunun nedeni, ne vergi kanunlarında nede finansal kiralama kanununda gerçek“finansal kiralama”kavramının tanımlanmamış olmasıdır. Finansal kiralamayı diğer finansal kaynaklardan, mal edinmede üstün kılan taraf bu sektöre sağlanan vergi teşvikleridir. Sağlanan teşviklerin uygulama koşullarının iyi belirlenmemesi nedeniyle finansal kiralama sektöründe, katma değer vergisi başta olmak üzere gelir ve kurumlar vergisi kayıpları olmaktadır. Finansal kiralama işlemlerinde vergi kayıplarının önlenebilmesi için gerçek finansal kiralama-taksitli satış ayrımının yapılması, finansal kiralama sözleşmesinde ödeme süresiyle kiralama süresinin farklı olması halinde uygulanacak ölçülerin belirlenmesi, kiralama süresi sonunda kiralama konusu malın satış halinde emsal bedelimi yoksa sembolik (iz) bedelini uygulanacak, ödeme süresinin bir veya ikinci yılda belirlenmesi halinde kira konusu malın amortisman ayırma hakkı kime verilecek, bunların vergi kanunları veya finansal kiralama kanununda açık olarak belirlenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In Turkey various sectors are being supported with the aims of economic and social reasons as it is being done in the world. It is obligatory in terms of developing the country and the sectors. Leasing is one the sectors which is being supported. The main reasons of this are; to avoid the lack of resource in economy and in sectors in some terms, to find out finance for investment goods and to provide the firms to bring the new technology. Because of the advantages of taxes for leasing it is prefered buying on credit. However, the leasing is used out of its original aims, for the reason that both leasing law gives the opportunity of large freedom in making contract and the promotions which take place in taxation laws and are given to this sector are not definite It is seen that the application of leasing is not the real application. It is promoting a kind of instalment sale. The reason for this is that the real leasing is defined neither in leasing laws nor in taxition laws. The main reason that makes leasing desirable for appropriation morethan the other financial administrations is taxition promotions which are guaren teed to this sector. As the application conditions of taxes which encourage leasing are not defined clearly, in leasing there is loss of income, in corporation taxes and in value added taxes. The solutions in order to avoid this loss of taxes in leasing should be as follows; a- True leasing and selling on credit should be defined separetly in order to make the differences clear, b- The measurement which will be applicated should be specified on condition that the payment period and leasing period are different in the leasing contract, c- At the end of the leasing period, it should be explained that whether the lowest price or the equal price will be applied for the leasing subject when it is decided to be sold, d- When the leasing period is fixed as one year or two years, who will have the right of reducing the amortisation of the leased subject. All of these should be clearly defined either in taxition laws or in leasing laws.