Türk Hukukunda toplu iş sözleşmesi hükümleri ve hizmet akitleri üzerindeki etkileri
Provisions of collective agreement and their effects on employment contracts in turkish law
- Tez No: 63090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Sanayii devriminden sonra önem kazanan toplu pazarlık sistemi, zaman içerisinde hızlı bir gelişme göstererek işçi ve işveren ilişkilerinde etkili olmuştur. Günümüzde çalışma hayatının temel kaynaklarından birisi haline gelen toplu iş sözleşmesi ekonomik, sosyal ve hukuki yönden büyük önem arzetmektedir. Toplu iş sözleşmesinin yapılmasıyla emek ile sermaye ilişkilerinde taraflar arasında pazarlık güçleri bakımından bir denge kurulmakta, böylece ekonomik ve sosyal yönden işverenine nazaran güçsüz durumda olan işçi korunmakta, işyerine barış ve düzen gelmektedir. Özel hukukun ve kamu hukukunun özelliklerini birarada taşıması sebebiyle, kendine özgü özel hukuk sözleşmesi olarak tanımlanan toplu iş sözleşmesinin iyi değerlendirilebilmesi için, hangi hükümleri içerebileceği ve bu hükümlerin sözleşme tarafları ve 3. kişiler bakımından ne gibi sonuçlar doğurabileceğinin incelenmesi gerekir. Yapılan çalışmanın birinci bölümünde, toplu iş sözleşmesi kurumu özerklik çerçevesinde ele alınarak, toplu iş sözleşmesinin tanımına, hukuki niteliğine ve işlevlerine değinilmiştir. Toplu iş sözleşmesinin normatif ve borç doğurucu hükümlerinin açıklanarak tasnif edilmesi, ikinci bölümün konusunu oluşturmuştur. Son bölümde ise, toplu iş sözleşmesinin normatif hükümlerinin hizmet akitleri üzerindeki emredici ve doğrudan etkisi incelenmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The collective negotiation system which has gained significance after the industrial revolution, has gradually displayed a rapid development and become effective in employer and employee relations. The collective labor agreement, which has become one of the most important resources of work-life, is of great importance in economic, social and legal terms. With the signing of the collective labor agreement a balance is established between the parties to the labor and capital relation in terms of negotiation power and thus the workers, who are in a weaker position in economic and social terms in comparison to the employers, are protected and peace and order is brought to the work places. Due to the fact that it contains the characteristics of both the private law and public law, for a healthy assessment of the collective labor agreement, which is considered as a specific private law agreement, it is necessary to examine the provisions that it can contain and the results of these provisions in terms of the signing parties and third persons. In the first section, the collective labor agreement has been evaluated within the framework of autonomy of the collective labor agreement and the definition, legal nature and functions of collective agreement have been discussed. Explanation and classification of the normative provisions of collective labor agreement that provide for liabilities is the subject of the second section. In the third section, the imperative and direct effects of normative provisions of the collective labor agreements on service contracts have been explained. Ill