Askeri yargıda savcılık
- Tez No: 63089
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Suç işlenmesi sebebiyle, toplum zarar gördüğü kadar, devlet de suçtan zarar görmektedir. Suçun işlenmesi suretiyle bozulan, kamu düzeninin, süratle yerine getirilmesi ve düzenin sağlanması amacıyla, kamu adına suçlan takip edecek bir organın varlığına, sürekli olarak, ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple, devlet adına suçlan takip etmek üzere, resmi bir devlet organı olan, savcılık kurulmuştur. Disiplin ve düzenin büyük önem taşıdığı silahlı kuvvetlerde, askeri savcılık, bu amaca hizmet etmek üzere kurulmuş bir devlet organıdır. Yine bu sebepte, silahlı kuvvetler mensupları hakkında uygulanacak ayrı bir usul yasası ve askeri mahkemeler kabul edilmiştir. Ayrı bir askeri mahkeme kurulduktan sonra, bu mahkemelerde, kamusal iddia görevini yerine getirecek olan, askeri savcılık olmaktadır. Askeri yargıda oldukça önemli rol oynayan, askeri savcılık, Anayasal bir organ olarak kamusal iddia görevini yerine getirmektedir. Tezimizde, askeri savcılık çok değişik açılardan incelenmiş olmakla birlikte, özellikle Anayasa, Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu ile Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır. Ayrıca, her bölümde, konuyla ilgili yeni fikir ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When the law is violated, the values and the objectives of the system of law ate damaged, hi order to compansate the damages in the broad sense, sanctions must be applied to the violater. So, the military procedural law is the branch of law which aims to find out whether the rule of law is violated, the way of the violation, the identmy of the violator and the sanction to be applied to him in the army. To achieve this goal, the material dispute must be dramatized before the authorized officials of the state. The military prosecutor is one of these officials. Discipline and obeying rules are the main characteristics of the military service. For this reason, it is necessary for the army to have different laws and seperated procedural law. The result is that we have court martials serving to supply both authormy and discipline by justice..Now that the court martials have to be accepted necessarily, it is also necessary to have military prosecutors. In Turkey, the military prosecutors play important role in the military procedural law. They also have constitutional rights that make them serve the public trust very weH x In our theses, all the different aspects of military prosecutors have been tried to be analysed. During this analyses, connections with the Constitution, Military Criminal Procedure Code and Criminal Procedure Code are made. Also in every section, some new ideas and proposals about mis subject are put forward.