Kütahya yöresine ait otantik cepkenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 63096
  2. Yazar: BAHRİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİLİZ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kütahya, Türk kültür ve sanat yönünden çinileri ve otantik giysi kolleksiyonları açısından zengin, önemli kadın giysileri ve cepkenlerine sahiptir. Cepkenlerin, örneklerini ve özelliklerini ortaya çıkarabilmek için bu konu seçilmiştir. Bu düşünce ile Kütahya yöresine ait ulaşılabilen 20 adet örnek cepken araştırmaya alınmıştır. Kavramsal çerçeve bölümünde, Türk giyiminde cepkenlerin tanımı, tarihçesi ve sınıflandırılması gibi konular ve kavramlar hakkındaki çalışmalar ele alınmıştır. Konuyla ilgili çalışmalar, materyal, yöntem ve Kütahya ilinin tarihçesi hakkında açıklayıcı kısa bilgilere yer verilmiştir. Araştırma sonuçlan ve değerlendirme bölümünde Kütahya yöresine ait incelenen 20 adet otantik cepkenlerle ilgili bilgiler gözlem fişlerinden yararlanılarak hamlanmışlar. Bu bilgilerin ışığında elde edilen bulgular önce marjinal tablolara dökülmüş daha sonra ise bilgisayar ortamından yararlanılarak Microsoft paket programı kullanılmış ve veriler üzerinde istatistiksel analizler yapılmıştır. İstatistiksel analizler sonucu gruplar arasındaki ilişkilerin durumu yorumlanmıştır. Her bir örnek cepken için hazırlanan gözlem fişi yardımı ile Ek A'da görüldüğü gibi model, kalıp ve süsleme teknikleri ve diğer tüm özellikleri tek tek incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca cepkenlerin fotoğraf ve kalıplan da bu bölümde yer almaktadır. İncelenen örneklerin sonucunda ulaşılan bulgular oluşturulan tablolar yardımı ile açıklanmıştır. Cepkenlerin 1/1 ölçekte hazırlanan, desen çizimlerinin çalışmaları Ek B'de sunulmuştur. Son bölümde sonuç ve önerilere yer verilerek, araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda sonuca varılmaya çalışılmıştır. Cepkenlerle ilgili varılan sonuçlarla bazı öneriler sunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
This subject has been chosen to extract the examples and specialities of a short embroidered jacket with full sleeves and woman clothes about the rich collection which belong to Turkish culture and direction of art for the tile and real cloth in Kütahya. In this idea, 20 number of short embroidered jacket with full sleeves examples in the area of Kütahya have been taken into the research. In the conceptual frame, the subject of historic, classification and the identification of short embroidered jacket with full sleeves, and about the subject and conceptual study have been placed in this part. The studies about the subject material, method and the historic of Kütahya have been explained in a short knowledge. In the chapter of results and evaluation, the knowledge about 20 otantic embroidered jackets with full sleeves in the area of Kütahya have been prepared by using observation index card. According to these knowledge, the index card results have been shown in the marjinal tables and then using microsoft computer programme the statistic analyses have been made on the datum. The condition of relationships between groups have been interpred due to the statistic analysis results. It has been tried to explain with the help of observation index card which have been prepared for the short embroidered jacket with full sleeves the techniques of modal, pattern and embroidered and the other specialities and embroidered ant the other specialities have been investigated to explain one by one. In addition the photographs and pattern of the short embroidered jacket with full sleeves are given in this section. At the result of investigated examples reached discoveries have been explained by the help of tables. 1/1 scale drawings of design of the sort embroidered jacket with full sleeves has been given in the appendix. In the last chapter, the results of research and suggestions have been given according to discoveries. The results about the sort embroidered jacket with full sleeves and some suggestions have been given. iv