İlkokullarda çevre dersi programının değerlendirilmesine yönelik öğretmen, yönetici ve öğrenci görüşleri
- Tez No: 63097
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜKAHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1995-1996 öğretim yılında ilköğretim kurumlarında uyguladığı, İlkokul Çevre Dersi Programı ile ilgili öğretmen, yönetici ve öğrenci görüşlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın başlangıcında konuyla ilgili kaynaklar taranmış, yapılan incelemeler sonucunda, biri öğretmen ve yöneticilere, diğeri öğrencilere olmak üzere iki anket formu geliştirilmiştir. Araştırma, Ankara il merkezinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan 243 öğretmen, 43 yönetici (müdür ve müdür yardımcıları) ve 200 öğrenciyle yürütülmüştür. Toplanan bilgiler, SPSS Windows paket programında analiz edilmiştir. Aynı zamanda her bir maddenin yüzdesi, frekansı ve aritmetik ortalaması alınmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, çevre ve çevre sorunları, Türkiye'de çevre ile ilgili gelişmeler, çevre eğitimi, ilkokullarda çevre dersinin önemi ve yeri, ilkokullarda çevre dersi programı, Çevre Dersi Programı'nı incelemenin gerekliliği ile metodoloji üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde Çevre Dersi Programı'na yönelik öğretmen, yönetici ve öğrenci görüşlerine yer verilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin, yöneticilerin ve öğrencilerin, Çevre Dersi Programı hakkında pek olumlu düşünmediklerini göstermektedir. Ayrıca, amaçların ve konuların, toplumun şartlarına ve ihtiyaçlarına cevap vermediği, ders saati süresinin yeterli olmadığı, kullanılan araç ve gereçlerin amaçlan gerçekleştirmeye yardımcı olacak nitelikte bulunmadığı ve Çevre Dersi'nin notla değerlendirilmesi gerektiği görüşündedirler. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar ışığında Çevre Dersi Programı ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this was to describe the opinions elemantary school teachers, adminitrators and students about Environmental Issues Curriculum implemented during 1995-96 school year in elemantary schools. In the beginning of the study, a literature rewiew was conducted to establish a conceptual frame work. Two separate questionnaires were developed based on literature rewiew; one for administrators and the second one for students. Subjects for this study were 243 teachers, 43 administrators (principals and assistant principals) and 200 students from elemantary schools in Ankara. Data were analyzed by using SPSS for Windows package program. Frequencies, percentages and averajes distributions were computed for each item. The study was organized as three chapters. In the first chapter, concept of environment, environmental issues, developments related to environmental issues in Turkey, environmental education, importance of the existance of an environmental issues course in elemantary school and the need for research about implementation of Enviromental Issues Curriculum were described and resarch design and data collection and analysis procedures were described. Administrators, teachers and students opinions about Enviromental Issues Curriculum were presented in second chapter. Findings indicated that all three groups of subjects did not have positive opinions about the curriculum. Furthermore, results indicate that all three groups reported that objectives and content of the Enviromental Issues Curriculum do not meet the needs of the society, time allotted for the course is not adequate and instructional materials are not appropriate to achieve course objectives. They also suggest that student work for the course should be graded. In the last chapter implications based on findings were presented. Ill Â