Cumhuriyet dönemi Anayasalarımızda toprak mülkiyeti
- Tez No: 63095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Üretim unsurları içerisinde nisbi kıtlığı en fazla olanı topraktır. Çünkü, toprak, fizik (maddi) yapısı itibariyle -kural olarak- artırılıp, çoğaltılamaz. Diğer yandan, toprak, Devlet'in vazgeçilmez teme! unsuru, egemenlik ve bağımsızlığının simgesidir. Toprağın verimli olarak işletilmesinin korunması, geliştirilmesi ve toprak-insan ilişkilerinin düzenlenmesi Türk Anayasa koyucu tarafından Devlet 'e verilen görevler arasında sayılmıştır. Araştırmamız, toprak mülkiyeti ve tasarruf rejiminin Cumhuriyet Dönemi Anayasalarımızda ne gibi ilke ve esaslara bağlandığını İncelemeyi amaçlamaktadır. 1921 Anayasası'nda toprak mülkiyeti alanında herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir. 1924 Anayasası'nda ise, ileride yapılmak istenen toprak kanunlarına zemin hazırlamak amacıyla 74. maddeye ikinci bir fıkra eklenmiş ve buna dayanılarak 1945 yılında Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun, geniş anlamda toprak reformu anlayışını benimsemiştir. 1981 Anayasası ise, 37. maddesinde toprak mülkiyeti ve toprak-insan ilişkileri yönünden Devlet 'e ne gibi görevler verildiği hükme bağlanmıştır. Toprağın verimli olarak işletilmesinin gerçekleştirilmesi ve topraksız olan veya yeter toprağı bulunmayan çiftçiye toprak sağlanması geniş anlamda tarım ve toprak reformu anlayışı içerisinde ele alınıp düzenlenmiştir. 1982 Anayasası ise, 44. maddesi ile, topraksız olan veya yeter toprağı bulunmayan çiftçilikle uğraşan köylüye toprak sağlanması amacını, toprağın verimli olarak işletilmesinin korunması ve geliştirilmesi amacının içerisinde bir unsur olarak kabul etmiş ve bu nedenle geniş anlamda tarım reformu anlayışını benimsemiştir. Ülkemizin ve çağımızın şartları, toprağın fiziki (maddi) özellikleri ve tarım topraklarımızın marjinal sınırlara ulaştığı günümüzde, 1 982 An ay as ası 'nın geniş anlamda tarım reformu anlayışını tercih etmesinin isabetli olduğu kanaatındayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Among the factors of production, the one of which the relative scarcity is felt most substantially is the land. Because, land, as for its physical (materia!) layout, can not be increased and multiplied in principle. On the other hand, land is the indispensable factor of a state, the symbol for its sovereignty and independence. Protection, development and utilisation of the land, arrangement of the land-human relations is among the duties ascribed to the State by the Legislators of the Turkish Constitution. Our study aims at reviewing the principles and basis at which it was bound to our Constitution during the Republican period of Turkish State as for the land ownership and property- regime in Turkey. No reference as such was made about land ownership in 1921 Constitution of the newly established Turkish Republic. During 1924 Constitution, a second phrase was added to the 74th Article seeking for a rationale for the Land Reforms that might be carried out in the future and depending on it, Land Acquisition of the Farmers was enforced in 1945. This Code had adopted the understanding of Land Reform Code in broad meaning. Whereas the 1 961 Contitution in Article No. 3 7, specified the duties of the state about the land ownership and the relation of land with humans. The realisation of productive land utilisation and provision of land to the villagers involved in farming who do not have any or sufficient land was reviewed and arranged as for its connection with acricultural and land reform concept. The 1982 Constitution considered in its article No. 44, provision of land to the villagers who are involved in farming whoVI do not have any or sufficient land under guidelines of the notion of utilising the agricultural lands productively and efficiently and adopted realization of acricultural reform accordingly. We think that this preference of 1982 Constitution about Agricultural Reform is indeed appropriate in broad sence.