Seyahat acentelerinin konaklama işletmeleri ile entegrasyonunun paket tur satışlarına etkisi
  1. Tez No: 63107
  2. Yazar: ADEM TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Seyahatlerin büyük bir kısmının paket turlarla yapıldığı günümüzde paket turları düzenleyen seyahat acentalarının paket turu oluşturan işletmelerle entegrasyona gitmesi zorunluluğu doğmaktadır. Türkiye'deki seyahat acentalarının konaklama işletmeleri ile entegrasyona gitmelerinin paket tur üretimi, pazarlanması ve satışına etkisinin ne derecede olduğunun belirlenmesini amaçlayan çalışmamızda; seyahat acentalarının konaklama işletmeleri ile entegrasyonunun paket turların verimliliğini ve karlılığını artırabileceği ifade edilmeye çalışılmış ve bunun önemi vurgulanmıştır. Araştırmada, ülkemizdeki seyahat acentalarının yurt dışındaki tur operatörleri ile rekabet edebilmesinde ve yurt dışında daha fazla paket tur satışı yapabilmesinde entegrasyonun önemli bir etkisi olduğu varsayımından hareket edilmiştir. Konu ile ilgili bilgiler literatürden yararlanılarak ve seyahat acentalarına düzenlenen anketle elde edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; dağıtım ve dağıtım kanallarının tanımı verilip, sınıflandırılması yapılmıştır. Tur operatörleri ve seyahat acentalarının tanımı, fonksiyonları, faaliyetleri ve Türkiye'deki tur operatörlüğü ve seyahat acentacılığı anlatılmıştır. Yine bu bölümde, tur operatörleri ile seyahat acentalarının konaklama işletmeleri ile arasındaki ilişki anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; paket turların tanımı ve özellikleri verilip, paket turların sınıflandırılması, yararları açıklanmış ve paket tur-tüketici sorunları üzerinde durulmuştur. Paket turun üretim, maliyet,pazarlama, satış, yönetim ve tüketim aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Entegrasyon hakkında bilgiler verilmiş ve turizmde entegrasyon açıklanmıştır. Seyahat acentalarının diğer turizm işletmeleri ile entegrasyonu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise; yapılan anket sonucu elde edilen bulgular ortaya konmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Seyahat acentalarının konaklama işletmeleri ile entegrasyonunun paket turlara olan etkisi hakkında sonuçlar ortaya konmuş ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT As many of the journeys are made by means of package tours today, the integration of travel agencies which organize package tours with those establishments that form the package tours has been a necessary fact. The aim o our study is to define the degree of impact of the integration of travel agencies with accomadation establishments in Turkey on the production, marketing and sale of the package tours. We have tried to express that the integration of travel agencies with accommadation estublishments increases the productinity and profitibleness of package tours. As a hypothesis, it has been taken into consideration that the integration has an impact on the ability, of competion of travel agencies in our country with foreign tour operators and their sale of more package tours. The information about the subject matter is gathered through literatüre and the survey which had been directed to the travel agencies. In the first part of the study; the definition of distrubition and the distrubition channels is given and their classification is done, The definition, function and the activities of travel agencies and tour operators in Turkey are also stated, in this part of study, the relationship between travel agencies, tour operators and accommadation establishments is defined as well. In the second part of the study; the definition of package tours and their features are given. The advantage of package tuours and package tours consumer problems are also stadied. Furthermare, in this part of the study, thi information about the production, cost marketing, sale, administration and consumptions of package tours is given as well Moreover, the information about the integration is givenIV and it is also explained. The integration of travel agencies with other tourism managements is studiet too as well. In the third part of the study, the data which was gathered after the survey is stuted and appraised. Finally, the results of integration of travel agencies with accommadation establishments and it's impact on the package tours are stated and propositions are presented.