Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunlarının çözümünde factoringden yararlanılması
- Tez No: 63122
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET: Dünya ekonomisinde özellikle 1990 ' lı yıllardan itibaren başlayan küreselleşme ve bölgeselleşme eğilimleri, dünya ülkeleri arasında dış ekonomik ilişkiler bakısından rekabetin giderek öne çıktığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Bu çerçevede gerek Avrupa Birliği yolunda atılan adımlar ve gerekse ülkemizin 1996 yılı başlarında girdiği gümrük birliği süreci bu aşamada giderek kızışan rekabetle bizleri karşı karşıya bırakmıştır. Büyük ölçek ekonomisine dayalı yığın üretim sistemleri çağını doldururken yerini farklılaşan özel ihtiyaçları karşılayacak pek çok farklı ürünü üretebilme yeteneğine sahip esnek üretim sistemlerine ve işletmeleri de uluslararası pazarlar için üretime yöneltmektedir. Esnek üretim sistemlerinde ise Küçük ve Orta ölçekli İşletmeler (KOBİ) çağımızın gereği olan vazgeçilmez temel ekonomik birimler olarak ortaya çıkmaktadır.KOBİ' lerin varlığı daha önceleri öngörülmeyen pekçok yepyeni ve yaratıcı ekonomik faaliyetler ile iş alanları doğurmaktadır. Evrenselleşen piyasa ekonomisinin temeli olan rekabetin yerleşmesi ve sürdürülmesi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin varlığına bağlıdır.Bazı yazarlara göre ekonomilerin canlılığının bir barometresi görülen KOBİ İşletmeleri faaliyetlerinin etkinliği, gümrük birliği çerçevesinde yeni bir dinamizm kazanmaktadır. Yeni finansal tekniklerden biri olan factoring ise kısa vadeli, aktife dayalı bir ticari finans türü olması sebebiyle KOBİ' lerin finansal sıkıntılarına çözüm olabileceği gibi, sağladığı yan imkanlarla maliyet tasarrufuna, yeni pazarlara açılmaya ve büyümeye ön ayak olacak özellikler taşımaktadır. Bu tez çalışmasının konusu "Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİLER) finansal sorunlarının çözümünde factoring tekniğinden yararlanılmasıdır. Bu çerçevede ayrıca küçük ve orta büyüklükteki işletmelere finansal sorunlarının çözümünde sağlanan yeni imkanlar ve factoring işlemlerinin muhasebeleştirilmesi de irdelenmiştir. Özet olarak KOBİ' ler açısından incelediğimiz factoring tekniği, diğer işletmelerimiz açısından da önemli avantajları bünyesinde barındırmaktadır. Böylece dışa açılan, büyüyen ve gelişen ülkemiz işletmelerinin bu yeni fırsatlardan daha verimli, yoğun ve dinamik olarak yararlanmaları gereği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The globalization and regionalization trend, vhich began especially in 1990s, in the Horld economy is disclosed the truth that, concerning the economic relations, the competition between the countries is increasing. In this frame, we have also faced with the increasing competition because of the steps that was taken to European community and the entrance of Turkey to the customs union in the begining of 1996. The batch production systems based upon the big scale of economies are loosing its actualityl and replaces with the aexible production systems which have the ability to produce many different products that cover the differentialed special needs. The firms begin to produce for the international markets. Concerning the flexible Production Systems Small and Medium Sized Enterprices (SMES) are the basic economic units which are the necessities of this century. Those SMSE's are creating new economic operations and business areas which could not forecast before. The base of the globalized market economy, that is to place and to continue competition, depends on tne SMSE.The efficiency of the SMSEs, which is seen as the barometer of the economic vitality, gains a new dynamic in tue frame of customs union. Since factoring which is one of the new financial techniques is a kind of short term, commercial finance, that is based an actives, it can be a solution to the financial problems as well as it has the characteristic to provide new opportunity for cost savings, to open to the new markets and to grow. The subject of this study is“A research on the SMESs in light of the customs union and factoring techniques an approch on the accounting of the factoring operations. ”The content of the study is four chapter. The first chapter is“SMESs in all aspects”the second is“An examination on the factoring technique”the third is“The effects of the customs union to the SMESs and the supports of factoring technique to this enterprice”and the fourth and the last chapter is“Establishing an account plan concerning the factoring firms and examining the accounting techniques.”Mehmet öğür GOKCE