Türk kamu yönetiminin teşkilatlanma yönünden aksayan yönleri ve çözüm önerileri Örnek çalışma: Belediyeler
- Tez No: 63121
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
II ÖZET Günümüzde, değişen ekonomik, sosyal ve kültürel şartlarla birlikte kamu yönetimi anlayışında da yenileşme hareketleri izlenmektedir. Ülkemizde de önceki dönemlerden itibaren kendini gösteren bu faaliyetler çerçevesinde Cumhuriyet Dönemi ile birlikte devlette yeni bir yapılanma hareketine girilmiştir. Ancak, siyaset ve yönetim anlayışlarındaki devletlerin işleyiş ve hedeflerindeki değişmeler bu konuda yapılan çalışmaları yetersiz kılmıştır. Bu nedenlerle tezimizde öncelikle Kamu Yönetiminin bütünlüğü kapsamında genel çerçeve ve sorunlara değinilmiştir. Esas olarak da, sorunların daha iyi anlaşılabilmesi ve çözüm üretilebilmesi için kamu yönetiminin önemli bir parçası olan belediyeler üzerinde yoğunlaşılmış ve uzman görüşlerine yer verilmiştir. Tez giriş, üç bölüm, sonuç ve önerileri kapsayan beş kısımdan oluşmaktadır. Birinci Bölümde kamu yönetimine Türkiye'de ve dünyada genel bakış, kamu yönetiminde teşkilatlanma yönünden sorunlar ve iyileştirme çalışmaları, merkezi ve yerinden yönetim ve organlarına yer verilmektedir. İkinci Bölümde kamu yönetiminde belediyeler, tarihçesi ve yapısı, görevleri, belediye organlarının görevleri, mevcut durum, sorunları ve çö2ümlerine değinilmektedir. Üçüncü Bölümde, belediyelerde bugüne kadar yapılan yeniden düzenleme (reorganizasyon) çalışmaları, projeler, tartışmalar, çözüm önerileri ve kalkınma planlarında belediyeler üstünde durulmuştur.III Son kısmında ise genel bir değerlendirme yapılarak konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar belirtildikten sonra önerilere geçilmektedir. Çalışmanın sonucunda değişen dünya dengeleri ile birlikte kamu yönetim anlayışının hızla değişmesinin devletin yapılarında, işleyişlerinde ve hedeflerinde yenileşme ihtiyacım ortaya çıkardığı görülmüştür. Değişen toplumsal, ekonomik, sosyal ve kültürel şartların yaşandığı ve hergün yeni hizmet beklentilerinin belirdiği bir süreçte kamu yönetimindeki aksayan yönlerin hızla giderilmesi gerektiği, bu çerçevede yerinden yönetim ve katılımcılık bilmemin yerleştirilmesi gerektiği, her sorunun merkezde çözümlenmesi alışkanlığına son verilmesi, yetki, sorumluluk ve görevlerin dağıtılmasıyla sorunların yerinde çözülmesinin sağlanması ve bu çerçevede belediyelere, sorunlarına ve yeni fonksiyonlarına öncelik verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the latter, new reforms on understanding public administration have to be followed according to the condition of changing economic, social and cultural activities. Thus, not only in the former periods in our country but also duration in the Republic Period reforming on governmental and local authorities are taking part in. But, new political and aaininistration understanding, changing goals and works in the states status have in sufficiently affected in this subject. For this reasons, in my thesis, firstly, general frame and problems are touched in public administration as a whole. In the main subject, municipalities that are an important part of public administration are carefully analized and to pay attention on the view of expert and technician to better understanding and solving the problems. The thesis is covered five sections; introduction, three chapters, general evaluation, summary and de commendations. In Port One, general view to public adrninistration in Turkey and in the World, problems and reforming activities in public administration, in adition to that, governmental and local administration and their organs are taking parts in. In Part Two, municipalities in public administration, history and structure, funetions, funetions of municipality organs, present status, problems and solving are observed. In Part Three, new reforming (Reorganization) activites were held by municipalities up to date projects, discussions, solving suggestions and municipalities in developing plans are certainly analized.V In the Last Part, general evaluation is studied, conclusions and recommendations which are led in stud related with the subject are explained. At the end of the stud, they are shown that the understanding of world balances and public acmiinistration are rapidly changing and they are produced the needs of reforming in governmental status, works and goals. In the period, social, economic and cultural conditions are changed and new service has to be organized in every day, to solve rapidly indeficiency in public administration, so, the conscious of local administration and participation has to be taken, to stop force of habits that are solved the problems by governmental authority, to solve the problems in local authorities are organized given the authority, responsibility and duties, and thus, the municipalities are given first priority to new functions and problems. This is the final results.