Pulmoner tromboemboli tedavisinde maliyet
Cost of threating pulmonary thromboembolism
- Tez No: 631258
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÖZTUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızın primer amacı Pulmoner Tromboemboli (PTE) tedavisinde kullanılan K vitamini antagonisti (VKA), düşük molokül ağırlıklı heparinler (DMAH) ve yeni oral antikoagülanların (YOAK) sağlık sistemimize getirdiği maliyet yükünü belirlemektir. Sekonder olarak ise farklı tedavi seçeneklerinin uzun dönem komplikasyonlarını (reemboli, KTEPH, kanama vb.) tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Mayıs 2016-Mart 2018 tarihleri arasında PTE tanısı alan hastalar prospektif olarak gözlemlendi. Hastane yatışı maliyetleri akut dönemde Göğüs Hastalıkları Servisi'ne yatırılarak yalnızca PTE nedeni ile tedavi verilen hastalar üzerinden hesaplandı. İdame dönem maliyetleri çalışma süresince PTE tanısı ile polikliniğimize düzenli olarak başvuran tüm hastalar üzerinden yapıldı. İdame dönem maliyetleri hastane yatış maliyetlerinden bağımsız olarak hesaplandı. Ayaktan tedavi verilen hastaların tanı günü, taburcu edilen hastaların taburculuk günü idame dönem maliyet hesaplamasının başlangıcı olarak kabul edildi. İdame dönemdeki toplam takip süresi 6 aydı. Gelişen komplikasyonlar, komplikasyonların maliyetleri ile KTEPH sıklığı tespit edildi. Veriler ortalama ± Sd (standart sapma) ve median ± IQR (çeyrekler arası açıklık) olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Aims: Primary aim of this study is to determine the financial burden of Vitamin K Antagonists (VKA), low molecular weight heparins (LMWH) and new oral anticoagulants (NOAC) which are used in the treatment of the pulmonary thromboembolism (PTE). Secondary aim is to show long term complications of the different treatment options such as bleeding, chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH), recurrent pulmonary embolism etc. Materials and Methods: The patients who are diagnosed with PTE between May 2016 and March 2018 at Karadeniz Technical University Medical School Hospital were observed prospectively. Hospitalization costs were calculated on patients who were treated only for PTE by hospitalized in the Chest Diseases Service in the acute period. Maintenance costs were calculated over all patients who regulary admitted to our outpatient clinic with the diagnosis of PTE during study. The maintenance costs were calculated independently from the hospitalization costs. Diagnosis day of outpatients was accepted as the beginning of maintance period cost calculation. On the patients discharged, the day of discharge was accepted. The total follow-up period in the maintenance period was 6 months. Complications, costs of the complications and prevelance of CTEPH are determined. Data were presented as mean±SD and median±interquartilee range. A p-value of