Tip 2 diyabetli hastalarda apelin 13 seviyelerinin nefropati varlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of apelin 13 levels with thepresence of nephropathy in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 631264
  2. Yazar: GAMZE İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP EVRAN OLGUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 2 diyabetes mellitusta (DM) böbrekler erken dönemde hasar görmeye başlayabilir ve diyabetik nefropati (DN) gelişebilir. Literatürde diyabetik hastalarda böbrek hasarını ve hastalığın progresyonunu gösteren birçok labaratuvar parametresi mevcut olmasına rağmen, çelişkili sonuçlar mevcuttur. Apelin; adipoz dokudan salgılanan, peptid yapıda bir hormondur. Hayvanlarda diyabetik nefropati ve apelin düzeyi ile ilgili literatürde birçok çalışma mevcutken, insanlarda yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Biz bu çalışmada DN'li hastalarda apelin-13seviyesi ile hastalığın ciddiyeti arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Vaka-kontrol metodu ile yapılacak olan arştırmamıza 01/ Nisan/ 2019 - 01/ Eylül/ 2019 tarihleri arasında endokrinoloji poliklinik ve servisi ile nefroloji polikliniğine başvuran hastalar arasından; 30 sağlıklı gönüllü birey ile tip 2 DM tanısı olan 120 hasta dahil edildi. Bütün hastalardan ön kol antekübital venden 4 cc venöz kan örneği alındı, rutin labarauvar parametreleri ve apelin-13 düzeyi çalışıldı. Spot idrarda mikroalbumin/kreatinin oranları hesaplandı. Diyabet öyküsü olmayan hastalar sağlıklı grup (grup 1) olarak belirlendi. Diyabetik olanlardan; kreatinin değeri normal olan ve spot idrarda mikroalbümin değeri 300 mg/gün olanlar grup 4 olarak belirlendi. Kreatinin değeri yüksek (>1.1 mg/dl) olan ve mikroalbumin düzeyi>300 mg/gün olan hastalarda grup 5 olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmaya 30 sağlıklı gönüllü birey ve 120 tip 2 diyabetli hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Kidneys begin to be damaged early in patients with Type 2 diabetes mellitus (DM) and may develop diabetic nephropathy (DN). There are conflicting results in the literature, although there are many laboratory parameters showing renal damage and disease progression in diabetic patients. The Apel; is a peptide hormone secreted from adipose tissue. While there are many studies in the literature on diabetic nephropathy and apelin levels in animals, studies on humans are limited. In this study, we aimed to investigate whether there is a relationship between apelin level and severity of the disease in patients with DN. Material and Methods: Thirty healthy volunteers and 120 patients diagnosed with type 2 DM who applied to endocrinology polyclinic and clinic and nephrology polyclinic were included in the study between 01 April 2019 - 01 September 2019. Four cc venous blood samples were taken in all patients from the forearm antecubital vein, and routine labaratory parameters and apelin-13 levels were studied. Microalbumin / creatinine ratios in spot urine was calculated. Patients without a history of diabetes were defined as healthy group (group 1). Diabetic patients; The patients with normal creatinine level and spot urine microalbumin values 300 mg group 4. The patients with high creatinine value (>1.1 mg / dl) and microalbumin level> 300 mg were identified as group 5. Results: A total of 150 persons (30 patients from each group) were included in the study.