Üniversite öğrencilerinde kumar oynama davranışı dürtüsellik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
Gambling behavior, impulsivity and resilience in universty students
- Tez No: 631263
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma üniversitede öğrenim gören öğrencilerin kumar oynama davranışları, dürtüsellik düzeyleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Özel bir üniversite öğrenim gören Sağlık Bilimleri Fakültesi 1., 2., 3. Ve 4. Sınıf öğrencileri kapsamaktadır. Örneklem Tabakalı sistem ile oluşturulmuş olup 345 öğrenciye ulaşmak hedeflenmiştir. Bu çalışma araştırmaya katılmayı kabul eden 345 gönüllü Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrenciyle yapılmıştır. Veriler, literatür taranarak oluşturulan Tanımlayıcı Bilgi Formu, South Oaks Tarama Testi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Sağlamlık anketleri ile elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde; NCSS, Shapiro-Wilk testi, Bağımsız gruplar t testi, Tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler, Fisher's exact test ve Fisher-Freeman-Halton exact test, Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin %95,4'ünün kumar oynama sorunu bulunmamaktadır. Öğrencilerin %39,4'ünün kumar çeşitlerinden en az birini oynamış olduğu saptanmıştır. En çok tercih edilen kumar türleri % 18,8 ile milli piyango ve %18,6 ile online bahis türleridir. Cinsiyet, yaş, gelir düzeyi ve baba eğitim düzeyi gibi tanımlayıcı özelliklerin kumar oynama bozukluğunda etkisi olduğu, yaşamlarının büyük bölümünü geçirdikleri yere, birlikte yaşadıkları kişilere, ailelerinin gelir düzeyine ve annelerinin eğitim düzeyine göre patolojik kumarbazlık yüzdesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. SOKTT sonuçlarına göre muhtemel patolojik kumarbaz olarak nitelendirilebilecek öğrencilerin BDÖ puanlarının yüksek olduğu ve YİPDÖ puanlarının daha düşük olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, Kumar Oynama Bozukluğu (Kumar Bağımlılığı) tanısı için risk grubunda olan bireyler için kumar ve bağımlılık için eğitimler düzenlenerek bilgilendirilmesi ve APA stratejileri içerisinde yer alan psikolojik sağlamlık düzeyinin korunması ve geliştirilmesi için önleyici ve koruyucu çalışmaların yürütülmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between gambling behavior, impulsivity levels and psychological resilience levels of students studying at the university. The sampling of the research consists of 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students of the Faculty of Health Sciences studying at a private university. It was created with a sample stratified system and it was aimed to reach 345 students. This research was conducted with 345 volunteer Health Sciences students who agreed to participate in the research. The data were obtained by searching the literature with the Descriptive Information Form, the South Oaks Screening Test, the Barratt Impulsivity Scale, and the Adult Psychological Resilience Questionnaire. In the evaluation of the data; NCSS, Shapiro-Wilk test, Independent groups t test, One way variance analysis and Bonferroni corrected binary evaluations, Fisher exact test and Fisher-Freeman-Halton exact test, Pearson correlation analysis were used. 95.4% of the students studying in the Faculty of Health Sciences do not have a gambling problem. It was determined that 39.4% of the students played at least one of the gambling types. The most preferred types of gambling are lottery with 18.8% and online betting with 18.6%. Descriptive characteristics such as gender, age, income level, and father's education level have an impact on gambling disorder. It was concluded that there was no statistically significant difference in terms of the percentage of pathological gambling based on where they spent most of their lives, the people they live with, the income level of their families and the education level of their mothers. According to the results of SOCT, it was concluded that students, who could be qualified as possible pathological gamblers, had higher BDI scores and lower The Resilience Scale for Adults scores. In line with the findings obtained as a result of the research, gambling and addiction training should be organized for individuals in the risk group for the diagnosis of gambling disorder (Gambling Addiction). Preventive and preventive studies have been proposed to maintain and improve the level of psychological resilience in APA strategies.