Endülüs döneminde şehirler hakkında yazılan mersiyeler
Elegies written about the cities in the Andalusian era
- Tez No: 631315
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmam, önemli bir zaman dilimi olan Endülüs döneminde şehir mersiyeleri amacına yönelik olacaktır. Bu amaç Endülüs döneminde en önemli şiir amaçlarındandır. Zira bu amaç, siyasi hareketleri iyi tespit etmekte, olayların iç yüzünden hüküm çıkararak ve gidişatlarını belirleyerek gözlemlemektedir. Tezim bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş, Endülüs'ün coğrafi konumu, öne çıktığı kimi güzellik ve özelliklerine ışık tutan bir genel bakıştan ibarettir. Sonrasında Endülüs dönemindeki siyasi, sosyal ve fikri durumun çerçevesi verilmiştir. Birinci bölümde, risa/mersiye kavramının lügat ve ıstılahi anlamları açıklandı. Sonra eski medeniyetlerden Endülüs dönemine kadar Arap şiirinin tarihi çağları boyunca mersiye şiirinin gelişimini incelemeye geçtim. İkinci bölümde, şehir mersiyesi kavramı açıklandı. Sonra bu terimin özellikle Endülüs dönemindeki aldığı anlam incelendi. Daha sonra da bütün Endülüs dönemlerine ait şehir mersiyesi örneklerini temsil eden şiir örnekleri verildi. Şehir mersiyeleri ile ilgili çalışmam, önce kayıp Endülüs adını, bazı özellikleri ve güzellikleriyle tanımlamaya dayanıyordu. Sonra Endülüs şehirlerinin nasıl düşüp elden çıktığını anlattım. Daha sonra da şairlerin bu şehir mersiyelerinden örnekler verdim. Bu mersiyeleri vermeden önce de bunları söyleyen şairlerin birçoğunu tanıttım.
Özet (Çeviri)
The purpose of my study will be based on a crucial poetic purpose in a very important period: the lamentation of cities in the Andalusian Era, which kept pace with the movement of political rhythm, observing its events, inferring inner feelings and establishing its directions. The introduction of the study is an overview of Andalusia through which I have shown its geographical location, its merits and drawbacks, and presented its political, social and intellectual status. As regards the first section, I elucidated the concept of lamentation in its linguistic and idiomatic sense, and then moved to study its development through the historical eras of the Arabic poetry, from the ancient civilizations to the Andalusian Era. In the second section, after having explained the lamentation concept, I studied it during the Andalusian Era. Then I presented poetic instances which represent lamentation throughout the Andalusian epochs. In addition to making people aware of the name of the lost city, its descriptions and advantages, I mentioned how it fell and was lost. Likewise, I showed examples of the lamentation poets of that city. As for the third and final sections, they were concerned with the artistic study of the lamentation poets, through which I dealt with the structure of the Andalusian elegy, in addition to studying its language, style and explaining their influence on the poem. This was followed by studying its rhetoric, mentioning its significance, and, finally, mentioning the types of poetry used and some elegy characteristics.