Improving road safety awareness through experiential learning: An action research with preschool children
Okul öncesi çocuklarının yol güvenliği farkındalıklarının deneyime dayalı öğrenme yoluyla iyileştirilmesi
  1. Tez No: 631323
  2. Yazar: BETÜL DEMİRAY SANDIRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çocuklar, trafikte yaralanma ve kaybedilme ihtimali en yüksek olan risk gruplarından biridir. Birçok ülke çevresel, yapısal ve eğitimsel düzenlemelerle trafikteki tehlikeli durumların önüne geçmeye çalışmaktadır. Yol güvenliği eğitimi yaya, yolcu, bisiklet sürücüsü olan ve gelecekte araç sürücüsü olacak çocukların farkındalıklarının artması için kritik öneme sahiptir. Bu eylem araştırmasının amacı, deneyime dayalı öğrenme teorisiyle araştırmacı tarafından geliştirilen yol güvenliği ünitesinin okul öncesi yaştaki çocukların bilgi, tutum ve davranışlarına olan etkilerini incelemektir. Ünite, dört okul öncesi öğretmeniyle yapılan görüşmeler ve çeşitli ülkelerde uygulanan trafik eğitimi programlarının incelenmesiyle oluşturulmuştur. Araştırmanın katılımcıları 5-6 yaş grubundaki 19 çocuktan oluşmaktadır. Uygulamadan önce bütün katılımcılarla uyarlanmış bir hikaye aracılığıyla birebir görüşme yapılmıştır. Altı öğrenme etkinliğinden sonra son görüşmeler yapılmıştır. Ancak, koronavirüs pandemisinden dolayı son görüşmelerde 10 katılımcıya ulaşılabilmiştir. Çocukların ön ve son görüşmelerde verdikleri yanıtlar arasındaki farklılaşmanın yol güvenliği ünitesinin uygulanmasından kaynaklı olduğu görülmüştür. Etkinlikler sırasındaki gözlemler ve uygulama sınıfının öğretmeniyle yapılan son görüşme bu görüşü destekleyici bulgular sağlamıştır. Sonuçlar, çocukların yol güvenliği farkındalıklarının uygulama aracılığıyla geliştiğini göstermektedir. Trafikle ilgili temel kavram ve kurallar katılımcılar tarafından öğrenilmiştir. Kendilerinin ve diğer insanların trafikte güvenlikleri için olumlu tutumlar geliştirmişlerdir. Sınıf öğretmeninin geri bildirimleri ve çocukların görüşme sırasında verdikleri cevaplar, katılımcıların trafikte sergiledikleri güvenli davranışları yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children are one of the highest risk groups in traffic injuries and casualties. All around the world, many countries try to decrease hazardous situations concerning traffic through environmental, structural, and educational adjustments. Road safety education is critical to increase awareness of children as pedestrians, bicyclists, passengers, and future vehicle drivers. The purpose of this action research is to analyze the effects of a road safety teaching unit developed by the researcher based on experiential learning theory on knowledge, attitudes, and behaviors of preschool children. The intervention was developed based on the analysis of interviews with four early childhood practitioners in Turkey and a detailed review of educational programs implemented around the world. Nineteen 5 and 6-year old children participated in the intervention study. Before the intervention, they were interviewed through Children's Road Safety Awareness Interview Schedule. After the implementation of the unit with 6-session, children were interviewed once. However, ten children could had participated in the post-interviews due to the coronavirus pandemic. The differences in the pre and post-interview statements of children revealed changes in the road safety awareness resulted from the intervention. Observations throughout the learning activities and post-interview with the classroom teacher provided additional data. Findings showed that children's road safety awareness improved after the intervention. Fundamental concepts and rules about traffic were acquired by participants. Positive attitudes for their own and others' safety developed, and safety practices in daily life were reflected in their statements along with feedback by the teacher.