Yöneticiye duyulan güvenin işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
The effect of trust in manager on commitment to work and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 631324
  2. Yazar: MUSTAFA TECİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yöneticiye duyulan güven, işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışının artması ve örgütün amaçlarına ulaşarak rekabet edebilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamasında otel işletmeleri için önem arz etmektedir. Yöneticilerin çalışanları her konuda desteklemesi, kendilerine güvenmesi ve kendileriyle barışık olmaları, insana değer vermesi, bilgi saklamaması, bilgi ve tecrübelerini çalışanlarıyla paylaşması, çalışanların fikirlerine değer vermesi ve yapılan işleri takdir etmesi çalışanların yöneticilerine güven duymasını sağlayan davranışlarındandır. Söz konusu yöneticiye güven duyulmasını sağlayan davranışlar; çalışanların işe adanmışlık göstererek daha verimli çalışmaları ve gönüllü davranış olarak nitelendirilen örgütsel vatandaşlık davranışı bakımından önemli unsurlardandır. Bu araştırmada, otel işletmelerinde yöneticiye duyulan, güven işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, Ankara ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan 495 işgörene anket aracılığıyla ulaşılmıştır. Anket aracılığıyla elde edilen verilerle çalışanların yöneticiye duyulan güven, işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki belirlemek amacıyla korelasyon analizi, yöneticiye duyulan güvenin, işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisini belirlemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Bununla birlikte demografik değişkenlere göre yöneticiye duyulan güven, işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışının farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla t testi ve ANOVA analizi de yapılmıştır. Söz konusu analizler sonucunda yöneticiye duyulan güvenin adil ve dürüst, çalışanları destekleyen, takım lideri, olumlu çalışma ortamı, kendine güvenen, gerginlik çıkarmayan, bilgi paylaşan, güven veren, yetkin, yetki veren boyutlarıyla işe adanmışlığın fiziksel adanmışlık, duygusal adanmışlık ve bilişsel adanmışlık boyutları ve örgütsel vatandaşlık davranışının yardımseverlik boyutu, yurttaşlık boyutu, centilmenlik boyutu, sadakat boyutu ve kişisel gelişim arasında karşılıklı pozitif yönde orta derecede bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre çalışanların yöneticilerine duydukları güven arttıkça işe adanmışlıkları ve örgütsel vatandaşlık davranışları artış gösterecektir. Ayrıca araştırmada yapılan regresyon analizinin sonuçlarına göre, işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışı, yöneticiye duyulan güven tarafından açıklanabilmekte ve örneklemi oluşturan çalışanların yöneticiye duyulan güvenlerinin artması işe adanmışlık ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trust in the manager is important for hotel businesses to increase their commitment to work and organizational citizenship behavior and to ensure their competitiveness and sustainability by achieving the organization's objectives. Managers' support in all matters, their self-reliance and peace with them, to value people, not to store information, share their knowledge and experience with employees, employees value their ideas and appreciation of the behavior of employees is one of the behavior that allows employees to trust. Behaviors that provide trust to the manager; It is an important element in terms of organizational citizenship behavior which is defined as voluntary behavior and more efficient work of employees by showing dedication to work. In this study, it is aimed to determine the relationship between trust in the manager, commitment to work and organizational citizenship behavior in hotel businesses. For this purpose, 495 employees who is working in four and five-star hotel businesses in Ankara were reached through a questionnaire. Correlation analysis was used to determine the relationship between trust in the manager, commitment to work and organizational citizenship behavior, and regression analysis was conducted to determine the effect of trust in the manager on organizational commitment to work and organizational citizenship behavior. In addition, t-test and ANOVA analysis were performed to determine whether the trust in the manager, commitment to work and organizational citizenship behaviors differ according to demographic variables. As a result of these analyzes, It is concluded that there is a mutually positive relationship between the trust in the manager is fair and honest, supporting employees, team leader, positive working environment, self-confident, creating tension, sharing information, reassuring, competent, authorizing dimensions and the dimensions of physical commitment, emotional commitment and cognitive commitment, and organizational citizenship behavior, charity dimension, citizenship dimension, gentleman dimension, loyalty dimension and personal development. According to this result, as employees' trust in their managers increases, their commitment to work and organizational citizenship behaviors will increase. In addition, according to the results of the regression analysis, commitment to work and organizational citizenship behavior can be explained by the trust in the manager.