Seçim sonuçları temelinde Elazığ siyasetinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Elazığ politics based on election results
  1. Tez No: 631327
  2. Yazar: GÖKTUĞ ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Elazığ geçmişten günümüze birden çok kültüre, inanca ve siyasi görüşe ev sahipliği yapan Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Bulunduğu coğrafi bölgenin geneline hâkim olan siyasi eğiliminin aksine Türkiye'nin genel siyasi eğilimleriyle aynı düzlemde bir siyasi yapıya sahip olup genel olarak milliyetçi ve muhafazakâr görüşün hâkim olduğu bir şehir olması sebebiyle stratejik bir konuma sahiptir. Yapısı itibariyle Elazığ'ın siyasal eğilimini anlamak ve seçmenlerin tercihlerine sebep olan çeşitli faktörleri ele almak genel de Türk siyaseti ve özel de Elazığ açısından önemli ve anlamlıdır. Siyasal partilerin iktidara gelmesinde belirleyici konuma sahip olan seçmenlerin davranışlarının şekillenmesinde özgür bir ortamda oluşan tutumlar, fikirler ve inançlar önem arz etmektedir. 1900'lı yıllardan itibaren yapılan seçmen davranışıyla ilgili araştırmalarda rasyonel tercih, sosyolojik ve sosyo-psikolojik yaklaşımlar bu konuda önem arz etmektedir. Bu çalışmada 1980 yılından günümüze kadar Elazığ'ın siyasi yapısının Türkiye'nin genel siyaseti içerisindeki ehemmiyetini ve seçmenlerin tercihine etki eden faktörlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Nitel araştırma tekniklerinden doküman incelemeleri yapılarak 1980 yılından itibaren gerçekleştirilen 11 genel seçim ve 8 yerel seçim sonuçları temel alınarak içerik analizi yapılmış 39 yıllık süreç içerisinde Elazığ'ın siyasal yapısı ve seçmenlerin davranışına etki eden başlıca önemli faktörler hakkında bilgi verilmiştir. Bu verilerin sonucunda belirli dönemlerde seçmenlerin tercihlerine sebep olan faktörlerden yaşanılan çevre, parti lideri, aday faktörü gibi etkenlerin önem arz ettiği ve Elazığ'ın genel olarak belirli dönemlerde gerçekleşen minimal farklılıklara rağmen ''sağ'' siyaset geleneğine hâkim olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elazig is a province located in the Eastern Anatolia Region, which has hosted multiple cultures, beliefs and political views from past to present. It has a strategic position in the overall nationalist and regions because it is a city that is dominated by the conservative contrast to the political leanings of the public to judge which geographic regions found in the general political trends in Turkey has a political structure on the same plane. Understanding the political tendency of Elazig in terms of its structure and addressing the various factors that cause voters' preferences is important and significant in terms of Turkish politics in general and Elazığ in particular. Attitudes, ideas and beliefs in a free environment are important in shaping the behavior of voters, who have a decisive role in the coming of power of political parties. Rational choice, sociological and socio-psychological approaches are important in research on voter behavior since 1900s. This study was aimed at Turkey's importance in the general politics of the political structure from 1980 until today, Elazig and analysis of factors affecting the choice of the voters. Documentary reviews from qualitative research techniques were conducted and content analysis was made based on the results of 11 general elections and 8 local elections since 1980, and information was provided on the political structure of Elazig and the major factors affecting the behavior of voters in 39 years. As a result of these data, it has been determined that factors such as the environment, party leader, candidate factor, which are the factors that cause voters' preferences in certain periods are important, and Elazig is dominating the“right”policy tradition despite the minimal differences that occur in certain periods.