Görme gelişimini tamamlamış ambliyopi olgularında optik koherens tomografi anjiyografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherence tomography angiography findings in amblyopia patients who have completed vision development
- Tez No: 631343
- Danışmanlar: PROF. HUBAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Görme gelişimini tamamlamış erişkin ambliyopi hastalarının makula ve disk OKTA bulgularını değerlendirmek ve ambliyopik gözleri, ambliyop olmayan gözler ve kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık Birimi'nde tek taraflı ambliyopi tanısıyla izlem ve tedavisi yapılmış olan 35 ambliyopi olgusunun toplam 70 gözü ile 35 kontrol olgusunun toplam 35 gözü dahil edilmiştir. Ambliyopi kriteri olarak, tek taraflı ambliyopide iki göz arasında EİDGK açısından ≥ 2 sıra fark olması olarak kabul edilmiştir. Ambliyopi grubuna sadece şaşılık ve/veya anizometropiye bağlı tek taraflı ambliyopi tanısı olan 18-45 yaş arasındaki hastalar dahil edilmiştir. Daha önce göz içi cerrahi geçiren, oküler travma öyküsü olan, ön veya arka segment muayene bulgularında refraksiyon kusuru dışında oküler patolojisi olan, üveit, glokom, retina ve optik sinir hastalığı bulunan; diyabetik retinopati ve hipertansif retinopati gibi retinal vasküler hastalıkları bulunan, OKTA görüntü kalitesi ≥7 olan olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Ambliyopik gözler ambliyopi derecesine göre hafif, orta, ağır ambliyopi; ambliyopi etyolojisine göre anizometropiye, şaşılığa, şaşılık ve anizometropiye bağlı ambliyopi olmak üzere alt grublara ayrılmıştır. Fovea, parafovea, perifovea, tüm kesit makula ODY, intradisk, peripapiller, tüm kesit disk ODY, FAZ alanı, SFK, RSLT kalınlığı ölçümleri aksiyel uzunluğa göre düzeltilmiştir ve ambliyopik gözler, ambliyop olmayan gözler ve kontrol grubu bu parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yaş ve cinsiyet açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Ambliyopi hastalarının ambliyopi olan gözü, ambliyopi olmayan gözü ve kontrol grubu arasında SFK, RSLT kalınlığı, FAZ alanı, intradisk, peripapiller, tüm kesit ODY açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Ambliyopi etyolojisine ve derecesine göre ambliyopi alt grupları ile ambliyopi olmayan gözler ve kontrol grubunu arasında da SFK, RSLT kalınlığı, FAZ alanı, intradisk, peripapiller, tüm kesit ODY açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate macula and disc optical coherence tomography angiography (OCTA) findings of adult amblyopia patients who have completed visual development and compare amblyopic eyes with sound eyes and control group. Material and Methods: This study included a total of 70 eyes of 35 amblyopia patients and 35 eyes of 35 healthy control cases that were followed-up and treated with the diagnosis of unilateral amblyopia in Ankara University Faculty of Medicine, Ophthalmology Department, Pediatric Ophthalmology and Strabismus Unit between August 2018 and December 2019. Amblyopia was defined as a difference of visual acuity ≥ 2 lines between amblyopic and sound eye without organic cause for decreased vision. Patients with unilateral amblyopia due to strabismus and/or anisometropia between ages 18-45 years were included in the study population. Patients with uveitis, glaucoma, retina and optic nerve disease, retinal vascular diseases such as diabetic retinopathy and hypertensive retinopathy, ocular pathology in anterior or posterior segment examination other than refractive error, history of intraocular surgery or ocular trauma were excluded. Only patients with OCTA images quality ≥ 7 were included. Amblyopic eyes were divided into subgroups as mild, moderate, severe amblyopia according to the amblyopia severity. Also amblyopic eyes were divided into subgroups as anisometropic, strabismic and mixed amblyopia as according to the amblyopia etiology. Amblyopic eyes, sound eyes and control group were compared in terms of OCTA findings such as FAZ area; foveal, parafoveal, perifoveal, whole macula mean VD; intradisc, peripapillery, whole disc mean VD, CRT, RNFL thickness and the results were adjusted for axial length measurements. Results: There was a similar distribution between the groups in terms of age and gender. There was no statistically significant difference between amblyopic eyes, sound eyes and eyes in the control group in terms of CRT, RNFL thickness, FAZ area, intradisc, peripapillary and whole image disc mean VD. When we evaluated according to amblyopia etiology and severity, there was no statistically significant difference between amblyopia subgroups and sound eyes and control group in terms of CRT, RNFL thickness, FAZ area, intradisc, peripapillary and whole image disc mean VD.