Ratlarda ovaryum ve uterus'un yaşa göre morfolojik gelişimi
Morphologial development of the ovarium uterus rats occording
  1. Tez No: 919636
  2. Yazar: FATMA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İFTAR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada ratlarda ovaryum ve uterus'un puberta öncesi ve sonrası dönemlerine göre morfometrik ve makroanatomik gelişiminin belirlenmesi amaçlandı. Bununla birlikte tuba uterina ve vagina da morfometrik olarak incelendi. Bu amaçla, puberta öncesi dönem için 30 günlük, pubertal dönem için 60 günlük ve puberta sonrası dönem için 90 günlük gelişimini tamamlamış ratlar kullanıldı. Her grupta kullanılan rat sayısı en az 6 adet olarak belirlendi. Ratlar ötenazi edildikten sonra biyometrik bulguları alındı ve bir gün formaldehitte bekletildi. Formaldehitte tespit olan ratların genital organları diseksiyon edildi ve makroanatomik bulgular alındı. Genital organlar uygun şekilde fotoğraflandıktan sonra Image J programına aktarılarak toplam 12 adet morfometrik ölçüm yapıldı. Çalışma sonucunda ovaryumların regio lumbalis'te bulunduğu, pubertal dönem öncesinden sonuna doğru, regio lumbalis'in caudal'inden daha cranial'inedoğru yer değiştirdiği gözlendi. Tuba uterina ovaryum'un caudal ucunda kıvrımlı kanallardan oluşuyordu. Uterus dublex olarak belirlendi. Sağ cornu uteri'nin sol cornu uteri'den daha uzun olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the morphometric and macroanatomical development of the ovary and uterus in rats according to the pre-and post-pubertal periods. İn addition, the uterine tube and vagina were also examined morphometrically. For this purpose, rats that had completed 30 days of development fort the pre-pubertal period, 60 days of development fort the pubertal period, and 90 days of development fort he post-pubertal period were used. The number of rats used in each group was determined to be at least 6. After the rats were euthanized , their biometric findings were taken and kept in formaldehyde for one day.the genital argans of the rats detected in formaldehyde were dissected and macroanatomical findings were obtained. After the genital organs were photographed appropriately, they were transferred to the ımage j program and a total of 12 morphometric measurements were made. As a result of the study, it was observed that the ovaries were located in the regio lumbalis and shifted from the caudal to the more cranial of the regio lumbalis from before to the endof the ovary. The uterus was determined to be duplex. It was observed that the right cornu uteri was longer than the left cornu uteri.