Toplam kalite yönetiminin kamu sektörü örgütlerinde uygulanabilirliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde ampirik bir çalışma
- Tez No: 63135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Günümüzdeki hızlı değişim gerek kamu ve gerekse özel sektörde örgütlenme ve hizmet verme biçim ve anlayışının sorgulanmasını, yeniden yapılanmasını gerektirmektedir. Ancak bu değişime sadece özel sektör örgütlerinin ayak uydurabildikleri görülmektedir. Uzun geçmişi ve birikimleri ile bir zamanlar özel sektör örgütlerine model olan kamu sektörü örgütleri günümüzde ise özel sektörde geliştirilen yöntem ve yaklaşımları takip etme durumunda kalmıştır. Son yıllarda özel sektör örgütleri, değişimin gereklerini TKY (Toplam Kalite Yönetemi) ile karşılamaya çalışmakta ve bu yaklaşıma stratejik önem atfetmektedirler. Başlangıçta imalat sektöründe geliştirilen ve uygulanan bu yeni yaklaşım daha sonra hizmet sektöründe de geniş kabul görmüştür. Fakat bu yaklaşımın bir hizmet sektörü olan kamu yönetiminde uygulanabilirliği uzun süre tartışılmıştır. Toplam kalite yönetiminin ortaya çıkışı, gelişimi ve eleştirisi üzerinde gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra, onun kamu yönetimine uygulanabilirliği Ankara Büyükşehir Belediyesinde örnek bir çalışma yapılarak incelenmiştir. Yöneticiler ve diğer personel için hazırlanmış olan anket sonuçlan, TKY' yi uygulama açısından kamu sektörü örgütlerinin hem pozitif hem de negatif yönlerinin olduğunu göstermiştir. Fakat belli bazı programlan planlayıp uygulayarak bu negatif yönlerin üstesinden gelinebilir ve TKY, kamu sektörü örgütlerinde başanyla uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's rapid change necessitates; questioning the type and approach of organizing and servicing either in public or in private sector organizations and restructuring them. But, it has been seen that only private sector organizations can adapt to this change. Public sector organizations with their historical background and experiences once, had become model for private sector organizations. Nowadays, they have to follow policies and approaches developed by private sector organizations. Recently, private sector organizations try to meet necessities of change by adapting TQM (Total Quality Management) and understanding its strategic significance. In the beginning, this new approach was developed and implemented in manufacturing sector, but later, it has been widely accepted in service sector. However, applicability of this approach in public administration had been debated for a long time. After making necessary explanations about emergence, development and criticism of TQM, its applicability to the public administration has been investigated by conducting a case study in Ankara Metropolitan Municipality. Consequences of questionnaire prepared for the managers and the other personnel have illustrated that there is both negative and positive aspects of public sector organizations to implement TQM. But, by planning implementing certain programs these negative aspects can easily be overtaken, and TQM can be applied successfully to the public sector organizations.